W pienińskich Homolach - dla bezpieczeństwa i wygody turystów

Nawet 170 tys. turystów odwiedza rocznie wąwóz Homole w Pieninach. Nie pozostawało to bez wpływu na stan drewnianych mostków, znajdujących się na ścieżce turystycznej. Kilkakrotnie w ciągu roku Nadleśnictwo Krościenko nad Dunajcem musiało je poprawiać, teraz problem ten zniknie przynajmniej na najbliższą dekadę, ponieważ drewniane mostki są właśnie wymieniane na dużo bezpieczniejsze, metalowe.

Prace, które na razie nie przeszkadzają turystom w zwiedzaniu Homoli, stanowią część dużego projektu "Ochrona walorów przyrodniczych Małych Pienin", realizowanego wspólnie przez Popradzki Park Narodowy, Nadleśnictwo Krościenko nad Dunajcem i Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.

Już sama kwestia wymiany drewnianych mostków na metalowe była szeroko dyskutowana. Wiadomo, drewniane obiekty z łatwością wpisują się w krajobraz, co nie jest bez znaczeniam zwłaszcza jeśli chodzi o tereny chronione, jak rezerwaty, a takim jest wąwóz Homole w Pieninach. Przy tak dużym natężeniu ruchu turystycznego w Homolach drewniane mostki - choć stylowe, lecz nietrwałe - trzeba było poprawiać kilka razy w roku; teraz trwa ich wymiana na metalowe - bezpieczniejsze i trwalsze, na których zwiedzający nie będą się ślizgać, a woda będzie przez nie szybciej przenikać. Prace potrwają prawdopodobnie do końca miesiąca.

Na razie roboty nie przeszkadzają turystom w przemieszczaniu się ścieżką turystyczną. Bezpieczniej turyści poczują się również na szczycie Małych Pienin - Wysokiej. Do tej pory szczyt nie był zabezpieczony barierkami ochronnymi, teraz to się zmieniło. Na górze zrobiono miejsce widokowe, które jest oporęczowane, wykonano również ciąg schodków ułatwiający podejście na szczyt.

Cały projekt, realizowany przez Popradzki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Krościenko nad Dunajcem i Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, finansowany jest ze środków EkoFunduszu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Oprócz poprawy bezpieczeństwa na najbardziej uczęszczanych szlakach turystycznych projekt obejmował również wydanie przewodnika po Małych Pieninach wraz z mapą i folderami dotyczącymi rezerwatów przyrody: Wąwóz Homole, Zaskalskie - Bodnarówka, Biała Woda i Wysokie Skałki. Przy okazji Dnia Ziemi zostanie on przekazany m.in. Nadleśnictwu Krościenko nad Dunajcem, oddziałowi PTTK w Szczawnicy; mogą go otrzymać - bezpłatnie - również indywidualne osoby i stowarzyszenia.

(TEZ)

"Dziennik Polski" 2008-04-11

Autor: wa