Od niedzieli - dla wszystkich

Rezerwat Biała Woda w Jaworkach jako prawdopodobnie jedyny w polskich górach udostępniony zostanie do zwiedzania również osobom niepełnosprawnym ruchowo. Dzięki dotacji z Ekofunduszu oraz wpływom z opłat pobieranych przy wejściu do Białej Wody możliwe było wykonanie kładek o odpowiedniej szerokości. Długość trasy dla niepełnosprawnych turystów wynosi 2,4 km.

Rezerwat Biała Woda leży w Małych Pieninach, utworzony został w 1963 roku, podlega zarządowi Nadleśnictwa Krościenko. Przed utworzeniem rezerwatu wąwóz był wykorzystywany gospodarczo.

- Zarówno rezerwat Biała Woda, jak i Homole były począwszy od 1994 r. stopniowo zagospodarowywane pod kątem przystosowania dla turystów. Polegało to na tym, że wyznaczono przebieg tras pieszych, rowerowych i konnych. Dodatkowo poprowadzono kładki na przejściach przez potok Biała Woda - mówi nadleśniczy Olaf Dobrowolski. - Od 2005 roku umieszczaliśmy na terenie rezerwatu Biała Woda coraz więcej tablic informacyjnych, prowadząc w ten sposób edukację w zakresie ochrony przyrody, przybliżając ideę działania Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Krościenko, a także wskazując perełki florystyczne: mszaki, paprocie, czyli ogólnie rośliny specyficzne dla tego terenu, bardzo rzadko występujące, oraz chronione zwierzęta.

Przez teren rezerwatu przewija się rocznie znaczna liczba turystów. Od kilku lat za wstęp do Białej Wody pobierana jest opłata w wysokości 1,5 zł. Budowę kładek dla niepełnosprawnych ruchowo sfinansowano w 50 procentach z wpływów z opłat za bilety do rezerwatu, i drugie 50 procent Popradzki Park Krajobrazowy pozyskał z Ekofunduszu. Dzięki temu udało się poprowadzić cztery kładki o długości kilkunastu metrów każda i odpowiedniej szerokości, umożliwiającej przejazd osobom na wózkach inwalidzkich. W sumie długość trasy w Białej Wodzie przygotowanej dla niepełnosprawnych turystów wynosi 2400 metrów. A skąd pomysł, by tak udostępnić rezerwat osobom niepełnosprawnym?

- Często spotykaliśmy się z prośbami o umożliwienie wejścia do rezerwatu i mieliśmy poważny kłopot, jak to zrobić - mówi nadleśniczy Olaf Dobrowolski. Przedsięwzięcie udało się ostatecznie zrealizować; w ubiegłym roku postawiono dwie kładki, w tym - kolejne dwie. W niedzielę o godz. 14.15 nastąpi uroczyste otwarcie rezerwatu Biała Woda dla osób niepełnosprawnych. - Jest to prawdopodobnie jedyny rezerwat w polskich górach, który pozwala na wprowadzenie tam osób niepełnosprawnych - ocenia nadleśniczy. (TEZ)

"Dziennik Polski" 20.07.07

Autor: aw