Centrum Jaworek w stylu rusnackim

Nawierzchnia z kostki brukowej, stylowe latarnie, elementy architektury nawiązujące do rusnackiej zabudowy, kwietniki - tak może wyglądać centrum Jaworek, jeśli Szczawnicy uda się pozyskać pieniądze z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wniosek o dofinansowanie został już złożony, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi za kilka tygodni.

Odnawiając centrum Jaworek włodarze Szczawnicy chcą przyciągnąć turystów dalej niż tylko do wąwozu Homole, zwłaszcza że Jaworki były niegdyś naturalnym centrum Rusi Szlachtowskiej, najbardziej na zachód wysuniętego regionu w Polsce, zamieszkiwanego przez Łemków, wysiedlonych niemal w całości podczas akcji "Wisła". Stare centrum Jaworek znajdowało się u zbiegu dwóch potoków - Białej Wody i Czarnej Wody, które po połączeniu tworzyły Ruski Potok, zwany teraz Grajcarkiem. Tu łączyły się szlaki prowadzące w cztery strony świata, a z czasem również trasy turystyczne. Miejsce, gdzie zwykle odpoczywają turyści po zejściu ze szlaku lub gdzie przygotowują się do wyjścia w góry, władze miasta chcą zagospodarować zgodnie z jego dotychczasowym charakterem.

W planach jest wydzielenie z placu dwóch części: przeznaczonej dla ruchu pojazdów oraz części dla turystów i mieszkańców, gdzie również można by organizować imprezy pod gołym niebem; teraz takiego miejsca w Jaworkach nie ma. Do starej rusnackiej zabudowy wsi nawiąże pobielany mur z podświetlanymi kamiennymi wieżyczkami, które zwieńczone będą gontowymi, stożkowymi dachami; pojawią się też kwietniki z roślinami skalniakowymi, stylowe żeliwne ławki, latarnie, a cały plac wyłożony zostanie kostką brukową. Pośrodku ustawiony zostanie słup ogłoszeniowy, stylizowany na XIX wiek, wykończony kamieniem i podświetlany; na nim umieszczone zostaną tablice z krótkimi historiami czterech rusnackich wsi oraz ze wskazaniem dodatkowych atrakcji w Jaworkach. Elementem nowoczesnym będą kamienne schody, z rampą dla niepełnosprawnych, prowadzące na plac.

W miejsca opisane w informacjach, czyli do Białej Wody, Czarnej Wody, Homoli i starej części Jaworek poprowadzą chodniki jedno- i dwustronne. Przystanek autobusowy przeniesiony zostanie prawdopodobnie w głąb wsi, koło budynku szkoły podstawowej, gdzie faktycznie kończy się ruch busów. Ze względów estetycznych i bezpieczeństwa wymieniona zostanie nawierzchnia i bariery mostu bezpośrednio sąsiadującego z placem.

(TEZ)

"Dziennik Polski" 2008-05-15