Sienkiewicza upamiętnienie

W Szczawnicy odsłonięty został pomnik Henryka Sienkiewicza. Nie był to przypadkowy wybór, pisarz gościł tu przynajmniej trzykrotnie, a podczas jego ostatniego pobytu w 1909 roku miejscowa szkoła przyjęła imię Sienkiewicza. Pomnik jest autorstwa Czesława Dźwigaja, artysty rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od maja ubiegłego roku nowego króla Bractwa Kurkowego w Krakowie.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz oświatowych, miejskich i powiatowych, Urzędu Wojewódzkiego, parlamentu, organizacji społecznych i szkół. Pomnik, który stanął przy ul. Zdrojowej, odsłoniły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, która od prawie stu lat nosi imię Henryka Sienkiewicza. W cokół pomnika wmurowano akt odsłonięcia i poświęcenia pomnika, w którym zapisano znaczące informacje dotyczące pisarza, a także kto wykonał pomnik i kto przyczynił się do jego powstania. Do metalowej tuby włożono również kilka ostatnich numerów lokalnego miesięcznika "Z Doliny Grajcarka" i gazetki szkolnej "Kursor" oraz kilka monet będących obecnie w obiegu. Akt podpisali Krystyna Gucwa - dyrektor nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty, wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys, ks. dr Jan Banach oraz burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. Pomnik poświęcony został przez ks. dra Jana Banacha, niegdyś katechetę w szczawnickiej "jedynce", w asyście ks. Franciszka Bondka, proboszcza miejscowej parafii pw. św. Wojciecha B.M.

- To, że pomnik wielkiego pisarza, noblisty, który stanął w Szczawnicy, nie jest przypadkiem - mówił burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Miała ona to szczęście, że wspólnie z wieloma innymi miastami Polski, Europy i świata zalicza się do miejsc, które Henryk Sienkiewicz odwiedzał i do których miał sympatię. Pomnik, dziś odsłaniany - mam nadzieję - że szybko wpisze się w krajobraz naszego miasta i będzie stanowić jeszcze jedną atrakcję, co ważniejsze, będzie przywoływał wspomnienia z przeszłości, dawał do myślenia o przyszłości i zachęcał do sięgania po jego twórczość, na której wychowały się całe pokolenia Polaków.

Sienkiewicz gościł w Szczawnicy przynajmniej trzykrotnie; pierwszą wizytę pisarza odnotowano w 1868 roku, gdy miał on 22 lata, do kolejnej doszło w 1879 r, kiedy Sienkiewicz wracając z Lwowa wystąpił w Szczawnicy z wykładem o swoim pobycie w Ameryce, co ciekawe, wtedy po raz pierwszy zobaczył swoją przyszłą żonę Marię Szetkiewiczównę. Ostatni pobyt Sienkiewicza w Szczawnicy odnotowano w 1909 roku, miał wówczas mieszkać w "Batorym" tworząc powieść "Wiry". Wtedy też szkoła podstawowa otrzymała jego imię.

Pomnik Sienkiewicza, z brązy lanego patynowanego, wykonany został przez prof. Czesława Dźwigaja, on też jest jego fundatorem, natomiast cokół sfinansowany został dzięki darczyńcom. (TEZ)

"Dziennik Polski" 2008-05-27