Bryjarka, góra wód

Bryjarka (679m n.p.m.) może nie jest tak popularna, jak Trzy Korony i Sokolica, ale to właśnie jej Szczawnica zawdzięcza bardzo wiele w swojej długiej i bogatej historii. Dzięki siedmiu wodom mineralnym, jakie z tej góry wypływają, miasto stało się popularnym uzdrowiskiem, w którym Polacy leczą górne drogi oddechowe.
Niedawno oddano do użytku pijalnię w Domu nad Zdrojami. Doprowadzono doniej ujęcia pięciu wód mineralnych. W planie są jeszcze dwa – Wandy i Szymona. Dojście na szczyt Bryjarki z placu Dietla w Szczawnicy nie nastręcza większych kłopotów nawet niewprawnym piechurom. W miarę łagodnym szerokim podejściem już po niecałej godzinie marszu dochodzi się na szczyt Bryjarki, skąd widać jak na dłoni piękny krajobraz właściwych Pienin i Małych Pienin z Wysoką (1050 m n.p.m.). Na jej szczycie stoi żelazny krzyż postawiony tu przez Firmę Greckich w 1907 r., tę samą, która podobny umieściła na Giewoncie.
Oddział Związku Podhalan w 2002 roku na szlaku Bryjarki postawił drogę krzyżową. Czternaście metalowych krzyży wisi na drzewach i jest zamontowanych na skałach. Od tego czasu co roku w rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II odbywa się pielgrzymka tą drogą krzyżową. Kuracjusze i wczasowicze chętnie wybierają się na Bryjarkę. A ci, co są bardziej sprawni i lubią aktywnie spędzać wolny
czas, idą w stronę schroniska na Bereśniku lub na Dzwonkówkę.
Warto odwiedzić Szczawnicę, by nie tylko napić się leczniczej wody,
ale przejść piękny i urokliwy szlak na Bryjarkę.

StanisławZachwieja
"Gazeta Krakowska" 2008-07-08