"Celtic Triangle" i wieczór muzyki szkockiej

Wieczór muzyki szkockiej w wykonaniu trio "Celtic Triangle" zainaugurował I Letni Festiwal "Muzyka nad Zdrojami" w Szczawnicy. W kościele parafialnym pw. św. Wojciecha MB rozległy się dźwięki harfy celtyckiej i szkockich dudów. - Jest to pierwsza edycja festiwalu muzyki klasycznej od lat, mam nadzieję, że zagości na stałe w Szczawnicy - mówił pomysłodawca i współorganizator imprezy Rafał Monita z Oficyny Artystycznej "Astraia". Jednym z patronów medialnych jest "Dziennik Polski".

Zespół "Celtic Triangle" powstał z fascynacji brzmieniem muzyki szkockiej i jej klimatem. W skład trio wchodzą: Katarzyna Wiwer - sopran, Irena Czubek-Davidson - harfa celtycka, Lindsay Davidson - dudy szkockie; muzycy reprezentują wysoki poziom, a muzyka przez nich wykorzystywana - jak podkreślano w materiałach informacyjnych o festiwalu - odbiega od tradycyjnych skojarzeń muzyki szkockiej z muzyką folkową. Zespół wykonuje opracowania melodii ludowych oraz utwory współcześnie pisane, wśród nich również kompozycje Lindsaya Davidsona. Podczas koncertu inaugurującego I Letni Festiwal "Muzyka nad Zdrojami" w Szczawnicy trio wykonało m.in. kompozycje Lindsaya Davidsona, aranżacje szkockiego tańca wojennego i melodii tradycyjnych, pieśń do słów szkockiego poety Roberta Burnsa (1759-1796), przykład szkockiego walca i marsza oraz fragment suity koncertowej z opery "Tulsa".

"Celtic Triangle" wystąpił jako pierwszy, w ramach festiwalu "Muzyka nad Zdrojami" odbędą się jeszcze trzy koncerty. Są one - jak podkreślają organizatorzy - "zapowiedzią wielu inicjatyw obecnych odnowicieli pienińskiego kurortu, mających na celu przywrócenie temu miejscu specyficznej atmosfery kulturalnej". Mecenasem festiwalu jest spółka "Thermaleo", organizatorem - Uzdrowisko Szczawnica SA, współorganizatorem - Oficyna Artystyczna "Astraia". Kierownikiem artystycznym jest Katarzyna Wiwer, natomiast koncerty prowadzi Rafał Monita. Patronat honorowy nad I Letnim Festiwalem objęli: ordynariusz diecezji tarnowskiej ks. bp Wiktor Skworc, starosta nowotarski Krzysztof Faber i burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. (TEZ)

Autor: "Dziennik Polski" 2008-07-14