Kultura łemkowska

Rozpaleniem watry rozpoczął się Dzień Łemkowski w ramach Festiwalu Kultur Górskich w Szczawnicy. Gwiazdą wieczoru była łemkowska pieśniarka Julia Doszna, która wraz z prowadzącym imprezę Andrzejem Dziedziną Wiwrem, rozpaliła watrę, dając tym samym sygnał do rozpoczęcia drugiej części festiwalu.


Fot. Teresa Zielińska

Przy amfiteatrze pod dolną stacją Palenicy licznie zgromadzili się mieszkańcy Szlachtowej i Jaworek, którym kultura łemkowska jest bliska. Nie brakowało też turystów i osób, które specjalnie przyjechały do Szczawnicy, by wziąć udział w festiwalu. Niespodzianką dla mieszkańców zdroju był przyjazd rodowitej Łemkini, urodzonej w Czarnej Wodzie, a obecnie mieszkającej w Krakowie Ireny Stopki; podczas festiwalu zaśpiewała kilka łemkowskich pieśni.

Gwiazdą wieczoru była Julia Doszna, jej też przypadło w udziale rozpalenie łemkowskiej watry, sygnalizującej rozpoczęcie drugiej części festiwalu. O tej pieśniarce mówi się, że jest obdarzona "źródlanym głosem", śpiewa a cappella i przy akompaniamencie gitary klasycznej pieśni tradycyjne, religijne, obrzędowe i liryczne. Podczas festiwalu towarzyszył jej Sobiesław Pawlikowski. W amfiteatrze przy Palenicy wystąpiła też "Orkiestra/Łem", będąca nowym pomysłem muzyków Orkiestry Świętego Mikołaja. Muzycy - zafascynowani kulturą karpacką - próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka byłaby współczesna tradycyjna muzyka łemkowska, gdyby losy jej twórców inaczej się potoczyły. Zespół tworzą: Bogdan Bracha - skrzypce, Maria Natanson - skrzypce, altówka, Anna Bielak - skrzypce, Katarzyna Mikołajczak - skrzypce oraz Michał Kowalczyk - kontrabas.

Festiwal Kultur Górskich - w zamierzeniu jego pomysłodawcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Szczawnicy Jerzego Pala - ma mieć charakter cykliczny i przybliżać folklor tych ziem i ich bogactwo kulturowe. Pierwszą jego edycję zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

(TEZ)
"Dziennik Polski" 2007-08-16

Autor: wa