Strategicznie z kulturą

Uchwalona przez radnych strategia rozwoju kultury miasta i gminy Szczawnica na lata 2008-2013 ma być pomocna w optymalnym wykorzystaniu możliwości i potencjału środowisk kultury działających na terenie Szczawnicy. Dokument niezbędny jest również w staraniach o pozyskanie funduszy unijnych na rozwój kultury.
Szczawnica jest gminą uzdrowiskową, dlatego też imprezy tu organizowane mają zaspakajać potrzeby kulturalne tak mieszkańców, jak i turystów oraz kuracjuszy, których w sezonie przewija się ok. 400 tys. Znaczna ilość imprez kulturalnych organizowanych w mieście to imprezy cykliczne, na plenerowych estradach. W sumie w Szczawnicy funkcjonuje pięć instytucji kultury, z czego dwie prowadzone są przez miasto; aktywnie działają też organizacje pozarządowe, pielęgnujące tradycje i folklor. Cel nadrzędny i cele strategiczne rozwoju kultury w Szczawnicy określono w strategii, którą radni uchwalili podczas minionej sesji. Postawiono w niej przede wszystkim na szeroki i zróżnicowany wachlarz propozycji kulturalnych z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego regionu. Temu między innymi mają służyć "miejsca przyjazne dla działań kulturalnych", które powinny w Szczawnicy powstawać, a byłyby to m.in.: kluby, galeria wystawiennicza, profesjonalna scena z oświetleniem i nagłośnieniem.

Strategia przewiduje utworzenie na terenie MOKiS-u Centrum Malarstwa i Rękodzieła Artystycznego jako ośrodka wystawienniczego, ale też dokumentacyjnego; opracowanie projektu "Dnia Twórcy Szczawnickiego", utworzenie grupy teatralnej, uruchomienie kółek zainteresowań dla dzieci i młodzieży, organizowanie przeglądów twórczości uczniów szkoły muzycznej w Szczawnicy i Nowym Targu, wydanie monografii Szczawnicy, renowację tablic z godłami znajdującymi się na szczawnickich domach, archiwizację dorobku artystycznego zespołów regionalnych i folklorystycznych.

(TEZ)
Autor: "Dziennik Polski" 2008-08-08