Chmielnik na Ukrainie kolejnym miastem partnerskim Szczawnicy

Chmielnik na Ukrainie kolejnym miastem partnerskim Szczawnicy

Goście wyjadą z umową i z atrybutami górala pienińskiego

W obecności radnych i burmistrzów, niemieckiego Perlebergu i węgierskiego Harkany, w hotelu Jan II w Szlachtowej doszło do podpisania umowy o partnerstwie i współpracy pomiędzy Chmielnikiem w obwodzie Winnickim na Ukrainie, a miastem i gminą Szczawnica. Umowę podpisali, ze strony ukraińskiej burmistrz Wołodymyr Melnyczuk i polskiej, burmistrz Grzegorz Niezgoda. Wymieniono podarunki, a władze samorządowe miasta uhonorowały burmistrza Chmielnika atrybutami górala pienińskiego, kapeluszem i ciupagą. Prowadzący uroczystość, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Piotr Gąsienica, po góralsku wyjaśnił, że ciupaga , to jest narzędzie współpracy, a nie wojny i może ona posłużyć ukraińskim przyjaciołom wyrąbać drogę do Unii Europejskiej, jak to wcześniej zrobili górale.
Zanim podpisano umowę odbyły się wielomiesięczne konsultacje i uzgodnienia priorytetów współpracy. Nasi wschodni sąsiedzi odwiedzili Szczawnicę i zwiedzili Pieniny, a także Zakopane, Kraków i Wieliczkę. Byli oczarowani pięknem krajobrazu i infrastrukturą turystyczno - uzdrowiskową miasta. Grupa samorządowcy z Pienin odwiedziła Chmielnik, zapoznała się ze strukturą lokalną władz miasta i funkcjonowaniem uzdrowiskowa opartego w głównej mierze na leczeniu wodami radonowymi.
I ten aspekt uzdrowiskowej współpracy stał się pierwszym punktem umowy opartej w dużej części na umowie z dnia 18 maja 1992 roku zawartej pomiędzy Rzeczypospolitą Polską, a Ukrainą o dobrosąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy. Współpraca odbywać się będzie także w dziedzinach handlu, nauki i oświaty, turystyki i sportu, samorządu terytorialnego, ekologii i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych i wymiany kulturalnej.
Burmistrz Grzegorz Niezgoda wyraził nadzieję, że podpisana umowa o partnerstwie przybliży do siebie obie społeczności, polską i ukraińską. To przykład oddolnego dawania pozytywnego sygnału na wzajemne stosunki partnerskiego współdziałania, które otwiera szansę na rozwój obu miast. Z kolei burmistrz Wołodymyr Melnyczuk uznał, że podpisana umowa stwarza możliwość bliższego poznania we wszystkich sferach życia społecznego. A partnerstwo i współpraca miedzy społecznościami terytorialnymi może się stać praktycznym potwierdzeniem takich stosunków, bo łączy nas nie tylko sąsiedztwo, ale też doświadczenie w wielu dziedzinach. Chmielnik, jak i Szczawnica są znanymi uzdrowiskami, gdzie mają możliwość odpoczywać tysiące kuracjuszy. Niech dzisiejsza umowa i partnerskie stosunki między terytorialnymi społecznościami miasta i gminy Szczawnica i Chmielnikiem przyniesie nowe perspektywy, dobrobyt i pewność dnia jutrzejszego i da gwarancje sukcesu polskiego i ukraińskiego narodu – mówił.
Jesteśmy dzieci świata – takie motto przyświecało występowi Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy”, który w programie zawarł nie tylko folklor pieniński, ale też wyśpiewał i zagrał znane na całym świecie ukraińskie i węgierskie pieśni ludowe. Pieśń ”Zielona Ukraina” wraz z zespołem śpiewała cała sala. Z zachwytem goście wysłuchali „czardasza” na skrzypce i fortepian, grany przez kierowniczkę zespołu Ewę Zachwieję i absolwenta szczawnickiej PSM, Marcina Knutelskiego. Zespół zatańczył „pienińskiego czardasza”, pamiętającego czasy założyciela uzdrowiska, potomka rodziny węgierskiej, Józefa Szalaya. Wokalistka Ewa Zachwieja, jedna z pierwszych członków zespołu, dziś już studentka, zachwyciła gości pięknie wykonanymi piosenkami jazzowymi i pop muzyką.
Grała połączona kapela uczniów PSM w Szczawnicy i młodzieży z Grywałdu.

Stanisław Zachwieja