Pienińska „Pani” patronką Samorzadowców

Rajcowie miejscy zapoznali się z dokumentem Stolicy Apostolskiej o zatwierdzeniu św. Kingi na patronkę polskich Samorządowców

Na ostatniej sesji Rady Miasta rajcowie miejscy w skupieniu i wielką uwagą wysłuchali odczytane pismo Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej zatwierdzającego św. Kingę na patronkę polskich „Samorządowców”. Pismo zostało podpisane przez kardynała Franciszka Arinze w dniu 27 października 2006 roku.
Kardynał wspomina w piśmie, ze Polacy darzą św. Kingę wyjątkowym i żywym kultem, która sprawując władzę, okazała się prawdziwa matką, szczególnie ubogich i uciśnionych.
Wcześniej z powodu licznych próśb władz cywilnych Arcybiskup Przemyski Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaaprobował wybór św. Kingi na Patronkę tych, którzy z mandatu Narodu pełnią urzędy jako „Samorzadowcy” i zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zatwierdzenie powyższego wyboru i aprobaty.


Kuria Diecezjalna w Tarnowie informuje, że w miejscu kanonizacji Matki Kingi – na strosądeckich błoniach – co roku w trzecią niedzielę miesiąca czerwca przy ołtarzu papieskim odbywać się będzie spotkanie samorządowców ( pielgrzymka ) oraz rodzin z diecezji tarnowskiej. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 17 czerwca, któremu przewodniczył kardynał Franciszek Macharski. Dlaczego radni dopiero kilka dni temu mogli się zapoznać z oficjalnym pismem Stolicy Apostolskiej, skoro wpłynęło ono do Urzędu Miasta 13 lutego, pozostaje , jak na razie nieodgadnioną tajemnicą.
Św. Kinga – patronka Pienin – jest przez górali obdarzana szczególną czcią. Kilkakrotnie uciekając przed Tatarami schroniła się w Zamku Pienińskim u podnóża Trzech Koron. Na tę pamiątkę górale zbudowali jej pomnik w grocie skalnej, gdzie każdego roku odbywa się msza święta. A w kościele parafialnym p.w. Dobrego Pasterza w Krościenku jest boczna kaplica Jej imienia, w której modlą się wierni prosząc Ją o łaskę i błogosławieństwo.


Stanisław Zachwieja

Autor: LW