Szczawnica 1973 - muzyczne odkrycie

Szczawnicki Chór Kameralny przygotowuje się do nowatorskiego przedsięwzięcia - koncertu, podczas którego zaprezentowane zostanie 11 utworów skomponowanych specjalnie na potrzeby realizowanego przez chór projektu. Nowość polegać będzie - jak wyjaśnia kierownik artystyczny Agnieszka Żarska - na zestawieniu tychże nowoczesnych dzieł z wykonaniami utrwalonymi w 1973 roku. Patronat nad projektem pod nazwą "Szczawnica 1973 - muzyczne odkrycie" objął "Dziennik Polski".

Koncert zaplanowany został na piątek, 17 października, odbędzie się on w kościele w Szczawnicy. Chór przedstawi wówczas 11 prapremier - utworów skomponowanych specjalnie na potrzeby projektu i z myślą o zespole. Kompozycje powstały - jak informuje kierownik artystyczny Szczawnickiego Chóru Kameralnego Agnieszka Żarska - w wyniki inspiracji dawnymi śpiewami szczawnickich górali; śpiewy te zostały utrwalone przez muzykologów z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1973 roku, natomiast autorzy projektu dokonali ich transkrypcji i rozesłali do zainteresowanych twórców, związanych z ośrodkami naukowo-artystycznymi w różnych częściach Polski; wśród nich są: Andrzej Koszewski, Romulad Twardowski, Andrzej Nikodemowicz, Juliusz Łuciuk, Marek Jasiński.

- Myślę, że będzie to ciekawe doświadczenie nie tylko dla muzykologów, ale też dla przeciętnego słuchacza, który będzie mógł usłyszeć, w jaki sposób kompozytor może przetwarzać zadany materiał. W zrozumieniu tego pomoże z pewnością wydany przez stowarzyszenie folder, gdzie w przystępny sposób opisana zostanie nie tylko idea projektu, ale też niektóre zabiegi kompozytorskie - informuje Agnieszka Żarska.

Projekt "Szczawnica 1973 - muzyczne odkrycie" obejmuje również czterodniową sesję nagraniową, która realizowana będzie w kościele Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej przez pierwsze cztery dni grudnia, nagrania dokona firma DUX z Warszawy. Przedsięwzięcie finansowo wspierają: Województwo Małopolskie, Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Krzysztof Mańkowski - prezes firmy Thermaleo, studio graficzne PePe z Rabki. Patronat nad projektem sprawuje "Dziennik Polski". (TEZ)

Autor: "Dziennik Polski" 2008-10-09