Pomnik Henryka Sienkiewicza w miejscu wiewiórki

Pomnik Henryka Sienkiewicza w miejscu wiewiórki
Hołd dla patrona


Wszystko na to wskazuje, że w kwietniu w przyszłym Szczawnica wzbogaci się o pomnik Henryka Sienkiewicza. Jeszcze nie jest wiadoma lokalizacja, ale przypuszcza się, że może to być plac obok Pawilonu Handlowego „Halka” w miejscu, gdzie obecnie stoi kwiatowa rzeźba wiewiórki. Lokalizacja pomnika będzie z pewnością dyskutowana w środowisku szkolnym, gdyż Henryk Sienkiewicz jest patronem pierwszej w Polsce Szkoły Podstawowej Nr 1 „Perła”, oraz na Radzie Miasta. Nie bez znaczenia będzie miała opinia mieszkańców.


Pomysłodawcą pomnika jest znana z działalności ekologicznej i projektów edukacyjnych, nauczycielka Wanda Selezin, krakowianka, która często odwiedza Szczawnicą - jak mówi- kocha ją bardzo i chciałaby, aby ten kurort z tradycjami stał się ponownie „królową polskich wód”.
W sprawie pomnika odbyło się spotkanie u kuratora Józefa Roztworowskiego z udziałem znanego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja, wspomnianej Wandy Selezin i wiceburmistrza Jana Golby. Uzgodniono, że pomnik zostanie wykonany z brązu, środki na jego wykonanie pochodzić będą od sponsorów, miasto poniesie minimalne koszty.
-Chcemy nadać temu wydarzeniu uroczysty charakter. Pomnik, jak dobrze pójdzie, będzie odsłonięty w kwietniu 2008 roku, w Dniu Święta popularnej „Jedynki”. Przy tej okazji zamierzamy zaprosić szkoły sienkiewiczowskie z kraju i za granicy, a także Bractwo Kurkowe z Krakowa. Honorowymi gośćmi będzie rodzina Henryka Sienkiewicza – mówi wiceburmistrz Jan Golba.
Henryk Sienkiewicz przebywał w Szczawnicy trzykrotnie. Pierwszy raz przybył do „wód” w 1868 roku, gdy miał 22 lata. Był wówczas studentem Warszawskiej Szkoły Głównej i dorabiał, jako guwernant młodego księcia Woronieckiego z Warszawy. Drugi raz odwiedził kurort w 1879 roku. Był już znanym dziennikarzem i publicystą. Zapowiadając odczyty w Szczawnicy (2 sierpnia) i w Krynicy (15 sierpnia) pisały o nim Gazeta Lwowska, jako „pisarzu niepospolitych zdolności”. Trzeci jego pobyt miał miejsce w 1909 roku, już w aureoli sławy, autora Trylogii i wielu innych znakomitych powieści i opowiadań. Przyjechał z córką i zamieszkał w willi „Batory” w pokoiku na parterze, gdzie napisał powieść „Wiry” Jest tam tablica pamiątkowa. Odwiedzał dzieci w szkole powszechnej i w tym czasie nadano szkole imię Henryka Sienkiewicza.




Stanisław Zachwieja