Stowarzyszenie „Eko Szczawnica” liczy już 350 osób

Stowarzyszenie „Eko Szczawnica” liczy już 350
Czekają na decyzję

10 września minął termin zapisów do Stowarzyszenia „Eko Szczawnica”, którego założeniem programowym jest przede wszystkim wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dla zachowania czystego powietrza w mieście, warunkującego dalszy rozwój turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego. Chęć przystąpienia do stowarzyszenia wyraziło 350 osób, które wpłaciły roczną składkę organizacyjną 10 złotych. oraz zaliczkę 10 procent wartości inwestycji. Koszt jednego solara wynosi 400 złotych.
Środki na sfinansowanie projektu pochodzić będą z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Eko Funduszu. Jak nieraz podkreślał na zebraniach informacyjnych programu „Ekologiczna Szczawnica”, wiceburmistrz Jan Golba, optymistyczny wariant zakłada dofinansowanie projektu w 90 procentach. Tak, że na całą inwestycję wystarczy wpłacona zaliczka 10 procent wartości inwestycji. Przy mniejszej dotacji rzędu od 80 do 60 procent na pokrycie inwestycji będzie można otrzymać kredyt oprocentowany na około 4,5 procenta w skali roku, który należy spłacić w ciągu czterech lat. Spłata kredytu upoważni do przejęcia urządzeń na własność. Jeżeli dotacja nie przekroczy 60 procent, to miasto wycofa się z projektu.
Szczawnica jest pierwszym w Polsce pomysłodawcą projektu instalowania solarów na tak dużą skalę. Projekt jest kosztowny, ale włodarze miasta mają nadzieję, ze znajdą na niego środki finansowe, bo od pieniędzy ważniejsza jest ekologia i rozwój turystyczny miasta, zwłaszcza w kontekście modernizowanych obiektów uzdrowiskowych prowadzonych przez spadkobierców ostatniego właściciela uzdrowiska hr. Adam Stadnickiego.
Przez pozyskanie ekologicznego, a co za tym idzie, tańszego źródła energii, jakim są solary, poprawi się ekonomika wynajmu pokoi na prywatnych kwaterach.

Stanisław Zachwieja

Autor: LW