Energetyczny gigant - Konferencja w Niedzicy

Do południowej grupy producentów energii ze źródeł odnawialnych wejdzie 38 elektrowni – od Rożnowa aż po Jelenią Gorę

W kawiarni „Turbinka” na Koronie Zapory w Niedzicy odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Michał Krupiński, wiceprezes Zarządu Energetyka Południe S.A. Filip Grzegorczyk, prezes Spółki ZEW Niedzica Edmund Ciesielka i poseł Anna Paluch. Tematem było przedstawienie przebiegu opracowywanego projektu koncepcji konsolidacji elektrowni wodnych ZEW Niedzica, ZEW Rożnów i Jeleniogórskie Elektrownie Wodne w ramach Grupy Kapitałowej Energetyki Południe S.A. Z tych Spółek, tylko Spółka ZEW Niedzica nie jest podmiotem zależnym od Energetyki Południe S.A.
Jak podkreśliła poseł Anna Paluch, ostatnie zmiany w prawie energetycznym sprzyjają planom konsolidacyjnym, gdyż ten sektor powinien być konkurencyjny, szybko działający i dostosowany do zmian. Zmienione prawo energetyczne w dniu 15 czerwca 2007 roku dotyczy wydzielenia obrotu dystrybucji i produkcji energii elektrycznej. Umożliwia też wybór dostawcy energii przez bezpośrednich odbiorców, a jest ich w Polsce około 15 mln.

Zmiany w energetyce są konieczne – mówił Michał Krupiński. Jest to trend konsolidacyjny, który w Europie ma miejsce już od dłuższego czasu. Powstają duże firmy energetyczne oparte na węglu i energii odnawialnej. Zgodnie z Dyrektywą Europejską w Sprawie Promocji Energii Elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) kraje członkowskie UE powinny osiągnąć 12 procentowy udział energii odnawialnej w krajowym zużyciu energii brutto i 22 procentowy udział zielonej energii elektrycznej ( elektrownie wodne) do roku 2010. W Polsce z uwagi na najlepsze tradycje istotne znaczenie ma rozwój energetyki wodnej.
Dlatego już dziś trzeba się śpieszyć i robić wszystko, żeby zdążyć na czas. Przewiduje się, że wydzielenie części energetyki odnawialnej w grupie Energetyka Południe S.A. wraz z etapem działań w tym zakresie przez ZEW Niedzica S.A. nastąpi 31 maja 2008 roku.
Energetyka Południe będzie rozwijać działania związane z energią odnawialną i generować środki na nowe inwestycje. Do grupy producentów energii odnawialnej wejdzie 38 elektrowni od Rożnowa aż po Jelenią Górę. W sumie wytwarzają one 229 MW. Żeby ten sektor dobrze się rozwijał będą przejmowane Spółki związane z dystrybucja energii elektrycznej, jak krakowski ENION.
Porządkowane będą też kwestie związane z działalnością hotelowo – turystyczną spółek. Jak podkreślił Michał Krupiński, „centrum zarządzania” tej częścią sektora energetycznego będzie znajdować się w Niedzicy. Bowiem jest ona przygotowana do prowadzenia takiej działalności. Ma doświadczenie i dobrze zarządza swoimi hotelami, restauracjami i stokiem narciarskim.
Konsolidacja stawia na energetykę odnawialną, to są dobre wiadomości dla pracowników elektrowni, jak i mieszkańców tego regionu – mówił Michał Krupiński. Poseł Anna Paluch przypomniała, że mieszkańcy w czasie budowy elektrowni poddani zostali pewnym wyrzeczeniom, ale dziś czerpią z tego korzyści poprzez rozwój turystyki.
Prezes Edmund Ciesielka szczegółowo omówił czekające Spółkę zadania przy realizacji konsolidacji elektrowni wodnych wymieniając m. innymi przedsięwzięcia w zakresie zagospodarowania Dunajca w obrębie Krościenka, potoku Grajcarek w Szczawnicy i potoku Kamienicy, gdzie mają powstać małe elektrownie wodne.

Stanisław Zachwieja

Zdjęcie - Prezes Edmund Ciesielka na uroczystości 10 lecia ZEW Niedzica S.A. wspomniał o zagospodarowaniu Dunajca , Kamienicy i Grajcarka na małe elektrownie wodne.