Szczawnica chce podziału PPK i wyodrębnienia własnej spółki

Miasto chce wydzielenia swojego majątku ze struktur Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i założenia własnej, samodzielnej spółki. Burmistrz Grzegorz Niezgoda został już upoważniony przez radnych do podjęcia odpowiednich kroków w tym zakresie.

Podjęcie uchwały uzasadniono tym, że przystąpienie przed kilkoma laty do spółki PPK obwarowane było tym, że na realizację zadań przez PPK przekazane zostaną środki na mocy porozumienia Polski z Unią Europejską. Projekt ochrony wód powierzchniowych zlewni Górnego Dunajca i Zbiornika Czorsztyńskiego miał objąć w Szczawnicy rehabilitację i modernizację sieci kanalizacyjnej oraz jej rozbudowę o nowe odcinki i o Szlachtową, i Jaworki. Tymczasem po częściowej realizacji pierwszego etapu okazało się, że spółka PPK nie jest w stanie pozyskać żadnych środków na realizację zapowiedzianego (w momencie tworzenia spółki) programu gospodarki ściekowej, bowiem żadna z gmin poza Szczawnicą nie znalazła się w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków. Szczawniccy samorządowcy uznali, że tym samym wyczerpała się dla ich miasta dotychczasowa formuła funkcjonowania spółki, bo PPK nie będzie mogło zrealizować celu, do jakiego zostało powołane, a co za tym idzie, spółka nie pozyska zapowiedzianych środków unijnych i nie zrealizuje swojego programu. Zdaniem samorządu Szczawnicy trzeba podjąć takie kroki, które dostosują formę działalności spółki do aktualnych potrzeb i możliwości udziałowców.

W tej sytuacji radni ze Szczawnicy podjęli podczas minionej sesji uchwałę, która upoważnia burmistrza, by na najbliższym Zgromadzeniu Wspólników PPK złożył wniosek o podział spółki i utworzenie nowej, która przejęłaby majątek wydzielony z PPK, a położony na terenie Szczawnicy. Wydzielenie majątku Szczawnicy ze struktury spółki i podział PPK wymaga uzyskania zgody trzech czwartych głosów w Zgromadzeniu Wspólników, reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego. Samorząd ma jednak nadzieję, że taką zgodę uzyska, bo nie będzie "zamykać drzwi" przed pozostałymi gminami należącymi do PPK; jeśli zatem któryś z samorządów zechce, będzie się mógł przyłączyć do Szczawnicy. (tez)

Autor: "Dziennik Polski" 2009-01-08