Przywróca dawna świetność

Plany inwestycyjne Spółki Thermaleo S.A. po przejęciu majątku przez spadkobierców po byłym właścicielu uzdrowiska hr. Adamie Stadnickim są bardzo duże i na miarę, aby uzdrowisko ponownie stało się kurortem o znaczeniu, nie tylko krajowym, ale i przyciągającym kuracjuszy z zagranicy.
Na ukończeniu jest remont budynku „Modrzewie”, niegdyś małego szpitala dla chorych na astmę, obecnie przeznaczonego na hotel pięciogwiazdkowy.


Znacznemu przeobrażeniu ulega Plac Dietla. Już w grudniu oddana zostanie główna pijalnia Stefana i Józefiny. Na ten czas planowane jest otwarcie wystawy o różnorodnych formach lecznictwa, w tym także ziołolecznictwie i opartym na gusłach i czarach górali pienińskich przygotowywanej przez Muzeum pienińskie im. Józefa Szalaya.
Trwa odbudowa Szwajcarki i Holenderki. Budowana jest rozlewnia wód mineralnych i Muzeum Historii Uzdrowiska. Kończą się prace renowacyjne „kaplicy szalayowskiej”. Jak mówi wnuk hrabiego Krzysztof Mańkowski, prezes Spółki, całkowicie przebudowany zostanie Zakład Przyrodoleczniczy, który powstał w latach 70- ubiegłego wieku. Planuje się, że już w przyszłym sezonie w muszli koncertowej letnim zagra orkiestra zdrojowa.
Kiedy tylko Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya opuści willę „Pałac”, będzie ona poddana modernizacji pod działalność gastronomiczną. Natomiast pod działalność kulturalną przygotowywane są plany odbudowy Dworka Gościnnego, zwanego też „Kursalonem”. Dworek zbudowała Akademia Umiejętności w Krakowie, a spłonął doszczętnie w 1962 roku. Rozpoczęcie budowy ma nastąpić, jak zapewnia prezes jeszcze w tym roku. Za trzy lata ma być gotowy w stanie surowym zadaszonym.
To tylko niektóre działania w szerokiej ofercie Przedsiębiorstwa „Uzdrowiska” i Spółki Thermalego S.A. Spółka stara się poszerzać bazę noclegową. Już zakupiła DW „Nawigator” i „Papiernik”. Jest na etapie zakupu sanatorium „Hutnik”, a niedalekiej przyszłości będzie odbudowywać stare zaniedbane budynki, niegdys wille dla kuracjuszy.



ZACH