Uzdrowiska dostaną więcej pieniędzy

Na ostatni guzik zostały już dopięte kwestie finansowe związane z funkcjonowaniem uzdrowisk w Rabce -Zdroju i w Szczawnicy na 2009 rok. Umowy zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na świadczenie usług leczniczych są zadowalające – mówią zgodnie władze uzdrowisk.
Potwierdzeniem tych słów może być pierwszy turnus kuracjuszy, którzy już rozpoczęli terapię w ramach umów z uzdrowiskami.
Negocjacje, które trwają zwykle dwa, a nawet trzy miesiące, udało się pomyślnie zakończyć, zarównow Rabce, jak i w Szczawnicy. – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, ponieważ umowy są lepsze niż w ubiegłym roku. Całość zawartych przez nas kontraktów
opiewa na kwotę ponad15 i pół miliona złotych. W zeszłym roku było to niewiele ponad 13 milionów. To jes to koło 20 procent więcej niż poprzednio – mówi Andrzej Kowalczyk, prezes Uzdrowiska Rabka S.A.
Nawiększość tej kwoty składają się umowy zawarte z NFZ. Tylko nieco ponad dwa i pół miliona to kontrakt z ZUS. Rabka nastawiona jest bowiem głównie na leczenie górnych dróg oddechowych i schorzeń alergicznych umałych pacjentów. Uzdrowisko dostanie więcej pieniędzy, ponieważ ciągle rosną koszty bieżące, a poza tym–jakt łumaczy prezes – jest to związane z podniesieniem jakości oferowanych usług i modernizacją obiektów. W ubiegłym roku spółka podjęła się remontu Zakładu Przyrodoleczniczego oraz szpitala kardiologicznego.
Na terenie uzdrowiska powstało ponadtonowe centrumSPA, którema
przyciągnąć też klientów pełnopłatnych. –
Niepewność powoduje tylko kryzys finansowy, ale jesteśmy optymistami.
Mamy nadzieję, że nikt nie będzie oszczędzał na dbaniu o swoje zdrowie – dodaje Kowalczyk.
W Szczawnicy finansowy aspekt współpracy z NFZiZUS równieżz ostał już ustalony. Podobnie jak w Rabce, także i tu łączna kwota umów na 2009
rok jest większa niż poprzednio.
– W tym roku będzie to około półtora miliona. To o 200 tysięcy złotych więcej niż w 2008 roku – mówi Antoni Sławik, prezes Uzdrowiska SzczawnicaS.A. Ilość miejsc sanatoryjnych jest mniejsza niż w Rabce. Uzdrowisko zaś nastawione jest bardziej na nieco starszych klientów. Większość z kuracjuszy to osoby skierowane przez ZUS. Spośród 160 łóżek aż 100 jest zarezerwowanych właśnie dla nich.
Uzdrowisko w Szczawnicy planuje ponadto w tym roku całkowitą modernizację Zakładu Przyrodoleczniczego, a także inne inwestycje, które
mają przyciągnąć prywatnych klientów.

Krzysztof Stasik

"Gazeta Krakowska" 2009-02-16