Rocznice PTTK w Pieninach


SZCZAWNICA/KROŚCIENKO. W tym roku przypada 140-lecie powołania do życia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i 120-lecie Oddziału Pienińskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, do którego powstania walnie przyczynił się założyciel szczawnickiego kurortu, Józef Szalay.

Obie te daty były powodem do zorganizowania przez Oddziały PTTK Szczawnicy i Krościenka jubileuszowych uroczystości. Gospodarzami uroczystości byli prezesi Zarządów Oddziałów w Szczawnicy i Krościenku – Marek Misztal i Maria Barbara Szela.

Ten rok wpisuje się także w jubileusz 25 -ecia powołania do życia Ośrodka Turystyki Górskiej przy schronisku „Orlica’ w Szczawnicy. Założył go znany redaktor i publicysta tematyki górskiej, m.in. cenionego rocznika „Prace Pienińskie” Ryszard. M. Remiszewski. W jednym z turystycznych kampingów utworzył Muzeum KTG ze zbiorami pamiątek po PTT i jego pienińskim oddziale. Z tej okazji wydał opracowanie książkowe pt. „Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Pieniński”. W słowie wstępnym zadeklarował opracować i wydać drukiem kontynuowanie pięknej tradycji PTT w obecnych strukturach PTTK w Szczawnicy. Oddział Pieniński PTT – pisze w monografii Ryszard M. Remiszewski – zrodził się w 1893 roku, jako czwarty po stanisławowskim, kołomyjskim i lwowskim, zatem w obecnych granicach Polski jest najstarszym proweniencji, działającym nieprzerwanie, o niezaprzeczalnych zasługach dla kraju i Pienin.

Ten piękny jubileusz obchodzony był uroczyście w sali kinoteatru „Pieniny” z udziałem wielu zasłużonych lokalnych działaczy i pasjonatów turystyki oraz przedstawicieli Sejmu RP, ZG PTTK, Sejmiku Małopolski, władz samorządowych Szczawnicy i Krościenka. Zasłużonym dla turystyki wręczone zostały – Honorowe Odznaki PTTK i odznaczenia za 50 i 25 lat przynależności do PTTK. Szkoda, że przy tak ważnej uroczystości po raz pierwszy w historii szczawnickiego Oddziału PTTK zabrakło odznaczeń państwowych.

Odznaczonym gratulowali: posłanka Anna Paluch i prezes ZG PTTK Lech Drożdżyński. Posłanka w swoim wystąpieniu wspomniała, iż jest przewodnikiem beskidzkim, ale już od 20 lat nie prowadzi wycieczek. Tą wypowiedzią sprowokowała prezesa Drozdżyńskiego do namówienia posłanki do czynnego zajęcia się przewodnictwem. Na zachętę podarował on posłance swoją odznakę PTTK.

Uroczystość zaszczyciła swoją osobą Elżbieta Dzikowska, która bardzo interesująco opowiedziała o swoich podróżach po świecie, do jej ulubionych krajów Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza Chin, i o podróżach z mężem Antonim Halikiem, z którym przeżyła szczęśliwie 23 lata.

Elżbieta Dzikowska była gościem władz miasta i PTTK, a jej przyjazd do Szczawnicy był związany z odsłonięciem kamienia podróżnika Antoniego Halika na Szlaku Podróżników i Odkrywców przy ścieżce pieszo – rowerowej nad potokiem Grajcarek. Znajdują się tu też kamienie z tablicami upamiętniającymi słynnych innych polskich podróżników i odkrywców – Pawła Edmunda Strzeleckiego, Arkadyego Fiedlera, Bronisława Kaspra Malinowskiego, Kazimierza Nowaka i Olgierda Budrewicza.

Przy „Drodze Pienińskiej” im. M. Zyblikiewicza obok groty skalnej poświęcona została figurka Matki Boskiej. To już trzecia figurka MB, jaka została postawiona na skalnej półce. Pierwsza zniknęła w czasach PRL, drugą znaleziono potłuczoną pod blokiem skalnym, być może spadła podczas ulewy lub silnego wiatru. Figurkę poświecił proboszcz ks. Franciszek Bondek.

Staraniem nieżyjącego już Edwarda Moskały, działacza PTTK w Krakowie, Zarządu Oddziału Pienińskiego PTTK w Szczawnicy oraz przewodników, zostało zbudowane schronisko „Pod Bereśnikiem” w bliskości Krzyża na Bryjarce. To dobre miejsce na odpoczynek w drodze na czerwony szlak Przysłopu, Przechyby, Radziejowej do Piwnicznej. W dowód uznania jego zasług dla turystyki w Pieninach schronisku nadano imię Edwarda Moskały. Odsłonięto pamiątkową tablicę z napisem – „Schronisko PTTK pod Bereśnikiem im. Edwarda Moskały w 120 lecie powstania Oddziału Pienińskiego PTTK w Szczawnicy. 15 sierpnia 2013 r.

Dalsze uroczystości jubileuszowe przeniosły się do Krościenka. W starym zabytkowym kościele p.w. Wszystkich Świętych odprawiona została msza święta w intencji działaczy PTTK i ich rodzin. Goście uroczystości odbyli piesze wycieczki szlakami Pienin i płynęli łodziami flisackimi przełomem Dunajca. Zwiedzili wystawę przyrodniczą w budynku Pienińskiego Parku Narodowego oraz Galerię preparowanych zwierząt u Tadeusza Olesia.

W amfiteatrze „Pod Wierzbą” wystąpiły zespoły regionalne, orkiestra dęta OSP i kapela Wojtka Boguckiego. W sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury otwarto okolicznościową wystawę pamiątek związanych z historią tego królewskiego miasteczka i Oddziału PTTK.

 

Autor: Stanisław Zachwieja, podhale24