Międzynarodowe Sympozjum Biologów w Pieninach


W dniach 3 – 7 września w hotelu Jan w Szlachtowej nieopodal Szczawnicy miało miejsce Międzynarodowe Sympozjum Biologów, którego organizatorem był zespół naukowców z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Sympozjum zawsze odbywa się w innym kraju. W tym roku zostało zorganizowane po raz piętnasty a po raz trzeci na terenie Polski.
Lokalizację taką wybrał jeden z głównych organizatorów prof. Michał Grabowski po tym, jak spędził tutaj urlop. Szczawnica, Szlachtowa i okolice zachwyciły go niesamowitą scenerią, bliskością gór i unikatową przyrodą, jaką można tu zaobserwować.
W tegorocznym sympozjum, które dotyczyło życia kiełży, wzięło udział 108 biologów z 32 krajów, ze wszystkich kontynentów. W spotkaniu uczestniczyli naukowcy z takich uczelni jak Harvard, Uniwersytet z Sevilli a także pracownicy muzeów z Francji, Kanady, Niemiec, Australii i innych. Całość odczytów i wykładów odbywała się w języku angielskim.

W dniu 3 września na sali konferencyjnej hotelu Jan nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznego sympozjum. Szefostwo hotelu czyli Jan i Piotr Giemza w kilku językach powitali przybyłych gości. Prof. Grabowski uzasadnił swój wybór miejsca i za pomocą prezentacji multimedialnej przestawił wszystkim region Pienin.
Następnie głos zabrał prof. Krzysztof Jażdżewski od lat związany z organizacją sympozjum i człowiek wielce zasłużony. Zaprezentował wszystkim historię zjazdów począwszy od wspomnień sprzed kilkudziesięciu niemal lat.
Po małej przerwie, która później nastąpiła, rozpoczęły się już tematyczne prezentacje, dotyczące życia kiełży i wniosków z tego płynących.

Przyjazd w Pieniny był dla wspomnianych naukowców również okazją do rozrywki. Grupa miała w planach spływ Dunajcem, zwiedzanie Szczawnicy i zamku w Niedzicy. W zapoznaniu się z regionem Pienin, tutejszą przyrodą, florą i fauną pomogły materiały dostarczone im przez Urząd Miasta i Gminy Szczawnica. Mapy, foldery, płyty DVD z prezentacją przyrodniczą uczestnicy zjazdu zabrali ze sobą na pamiątkę.
Sympozjum zakończyło się 7 września.

 

 

Autor: Agnieszka Stopka