Nasi w Rosji


W dniach 21 - 23 maja br. w Rosji odbył się V Międzynarodowy Festiwal Kultury Słowiańskiej w mieście Twer. Na zaproszenie ambasad słowiańskich w Rosji, Ministerstwo Kultury i Spraw Zagranicznych, Komitet Dumy Federacji Rosyjskiej do Tweru przybyli reprezentanci Serbii, Czarnej Góry, Litwy, Chorwacji, Słowenia, Ukrainy, Białorusi. Polską delegacją stanowili górale z Pienin - muzyka „Białopotocanie”, w składzie: Artur i Wiesław Majerczak, Tomasz Bodziarczyk, Marek Piątek, Paweł Knutelski, Bartosz Gabryś oraz gawędziarz góralski Piotr Gąsienica.

Muzyka Białopotocanie wystąpiła w sali Akademii Muzycznej w Twerze z godzinnym programem regionalnym dla studentów oraz wykładem na temat cech charakterystycznych w muzyce góralskiej. Z dużym entuzjazmem została również przyjęta gawęda góralska opowiedziana w języku rosyjskim pt. „Góra trzy”. Nasza reprezentacja została przywitana chlebem i solą i zaproszona na koncert pieśni rosyjskich w filharmonii, w wykonaniu studentów II roku. Białopotocanie towarzyszyli także swoją muzyką podczas wieczornych spotkań z poezją słowiańską.

Najważniejszym wydarzeniem Festiwalu był koncert galowy w twerskiej filharmonii, na którym prezentowały się poszczególne kraje – tak w poezji, jak i w muzyce. Każdy z zespołów wystąpił w dziesięciominutowym programie artystycznym. Muzyka Białopotocanie” zagrała melodie górali pienińskich: Marsz Góralski, Łobyrtane oraz polki. Brawurowy występ naszych muzykantów, ich techniczne umiejętności i muzykalność zostały wysoko ocenione przez odbiorców i organizatorów, którzy już zaprosili kapelę do wzięcia udziału VI Festiwalu za rok. Zaproszenie na Festiwal rangi międzynarodowej do Tweru to ogromny prestiż i zaszczyt. Góralska tradycja została tam bardzo ciepło przyjęta, a „Białopotocan” można śmiało nazwać ambasadorami naszej pienińskiej kultury.

Organizatorami wyjazdu było Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, którego prezes, Piotr Kruk, po konsultacji z dyrektorem Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu Antonim Malczakiem, zadecydował o wydelegowaniu kapeli z Pienin.
Reprezentację z Polski wsparli sponsorzy: Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Pienińskie Centrum Turystyki, Zajazd „Czarda”, Hotel „Nad przełomem” w Sromowcach Niżnych, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich oraz portal informacyjny www.pieninyinfo.pl, którzy wyposażyli delegację w materiały promocyjne i reklamowe, podróżne akcesoria.

 

Galeria zdjęć
 

Autor: Alina Lelito, Artur Majerczak