Szczawnicki Chór Kameralny z wizytą na Węgrzech


Pierwsza część tegorocznych Barokowych Eksploracji już za nami. Szczawnicki Chór Kameralny po raz kolejny miał zaszczyt koncertować z wybitnymi muzykami z orkiestry Musica Aeterna z Bratysławy i z zespołem Alta Capella z Krakowa. Jako soliści wystąpili tenor Zoltan Megyesi z Węgier, Nicolas Spanos – kontratenor rodem z Tesalonik na co dzień mieszkający w Wiedniu – oraz Arkadiusz Bialic, który zagrał na pozytywie.
Partie solowe wykonywali także: na skrzypcach Peter Zaiček – dyrektor artystyczny Musica Aeterna oraz Marcel Plaveč – oboista.
Dyrektorem artystycznym projektu jest tak jak i w poprzednich latach jest Agnieszka Żarska.

W dniach od 10 do 13 lipca w ramach projektu „Barokowe eksploracje 3” odbyły się trzy koncerty z udziałem SCHK. Pierwszy inauguracyjny w Dworku Gościnnym w Szczawnicy, drugi w kościele ewangelickim p.w. św. Marcina w Krakowie a kolejny już za granicą – w kościele św. Michała w samym centrum Budapesztu.

W programie koncertów znalazły się wielkie dzieła Jana Sebastiana Bacha i Fryderyka Jerzego Hendla: BWV 129 "Gelobet sei der Herr, mein Gott"
("Niech będzie pochwalony Pan, mój Bóg"),
BWV 29 "Wir danken dir Gott, wir danken dir"
("Dziękujemy Ci Boże, dziekujemy Ci"),
a także
Chandos Anthem nr 6b "As pants the hart for cooling streams" ("Jak łania pragnie wody ze strumieni").

W czwartek 11 lipca w Dworku Gościnnym zorganizowano warsztaty dla dzieci. Chór podzielony na głosy i przebrany w kolorowe koszulki zaprezentował dzieciom muzykę klasyczną nie tylko brzmieniowo, ale i wizualnie.

Zainteresowanie koncertami przerosło nawet oczekiwania organizatorów.
Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Ponadto muzycy otrzymali od Marszałka list z gratulacjami. Pozostali sponsorzy tegorocznego festiwalu to: elektrownia ZEW Niedzica z prezesem Grzegorzem Podlewskim na czele, spółka Thermaleo. Festiwal odbywa się przy udziale Radia Kraków i Telewizji TV-NS Nowy Sącz.

Koncerty Szczawnickiego Chóru Kameralnego i orkiestry ze Słowacji to nie koniec tego rodzaju barokowej muzyki w tym roku. W ramach festiwalu odbędą się jeszcze trzy świetne koncerty:
26 lipca w Dworku Gościnnym,
27 lipca w Czerwonym Klasztorze,
14 sierpnia w Dworku Gościnnym.
Organizatorzy zapraszają serdecznie.

Festiwal z roku na rok rozrasta się. Świadczy o tym choćby wizyta SCHK na Węgrzech.

 

galeria zdjęć
 

Autor: Agnieszka Stopka