Redyk jak marzenie


Za wyjątkowo udany można uznać tegoroczny XXXIII Redyk w Jaworkach. Nie dość , że dopisała pogoda - wspaniała, wakacyjna, bezchmurna i słoneczna, z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza, a może i za dobra, gdyż uniemożliwiła organizację Biegu baców, to jeszcze dopisała publiczność. Także i wszystkie punkty programu odbyły się w należytym porządku. Kierdel owiec prowadzonych przez doświadczonego bacę Jędrka Staszla z Dzianisza i jego juhasów, przeszedł grzecznie i bez problemów, wzbudzając podziw ze strony widzów. Jedna z owiec została fachowo pozbawiona zbędnego runa za pomocą starodawnych nożyc i sprawnych rąk juhasów, a jej wełna sprawiła ogromną radość zebranym dzieciom, które mogły zabrać sobie po kilka kłaczków, na pamiątkę. Świeżo „wypucony” oscypek, jak zawsze posmakował ceprom, więc tradycje pasterskie zostały dokładnie i szczegółowo zaprezentowane w miejscu, gdzie od 1947r., co roku od kwietnia do września trwa wypas owiec.
Nie był to koniec atrakcji przygotowanych przez organizatora – Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Na plenerowej scenie wystąpiły zespoły góralskie z różnych regionów. Jako pierwszy pokaz swych tańców i śpiewów dał morawski zespół „Trojak” z Valasskiej Bystricy w Czechach. Folklor skalnego Podhala zaprezentował zespół „Zbójecko Familia” z gminy Czarny Dunajec, a folklor pieniński Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny” z Krościenka n.D. Cie-kawostką pierwszy raz pokazaną, stała się inscenizacja ostatnich chwil z życia Janosika, w 300.rocznicę śmierci tego legendarnego zbójnika, który „zabierał bogatym, a dawał bied-nym”. Scenka wieszania Juraja Janosika na haku, w wykonaniu Teatru Amatorskiego działającego przy MOK, bardzo realistycznie i sugestywnie odegrana przez aktorów, wzbudziła silne emocje wśród widzów. Na szczęście, na koniec wszyscy występujący wyszli na scenę, by pokłonić się zebranym, w tym główny bohater – w dobrym zdrowiu!
Podczas Redyku była też okazja, by przekazać nagrodę dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury osobie zasłużonej dla promocji i rozwoju Pienin w 2013r. W tym roku otrzymała ją, w postaci statuetki Motyla Pienińskiego Niepylaka Apollo, z rąk dyrektora MOK Piotra Gąsienicy, dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczawnicy, zarazem kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy” oraz dyrygent chóru „Jaworczanie” – Ewa Zachwieja.
Podczas sierpniowego wieczoru do tańca przygrywał zespół bukowiański „Luz Blues”, a jako gwiazda wystąpił kabaret „Spotkanie z balladą” w programie „Kopydłowo na redyku”.
Imprezie towarzyszył pokaz rzemieślniczych umiejętności kowalskich, stoiska z regionalnymi potrawami, serwowanymi przez Oddział Pieniński Związku Podhalan i rodzinę Zachwiejów – Bulisiów, kiermasz własnoręcznych wyrobów uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej PPSOUU „Perła”, kosmetyki „Avon”, ścianka wspinaczkowa grupy X-team z Nowego Targu oraz wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Można było także zobaczyć na scenie miłościwie nam panującą Miss Pienin 2013 - Justynę Potoczak. O dobry humor w wydaniu góralskim zadbał prowadzący imprezę dyrektor MOK Piotr Gąsienica.
Tegoroczny Redyk odbywał się w ramach Dni Powiatu Nowotarskiego.
 

 

galeria zdjęć

Autor: Alina Lelito