Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy z nową siedzibą

Znalezienie nowej siedziby dla Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya w Szczawnicy zostało ostatecznie sfinalizowane. Starania o nową lokalizację trwały od stycznia 2007 roku i wiązały się od samego początku z budynkiem po Straży Granicznej w Szlachtowej. Nieruchomość którą rozporządzał Starosta w imieniu Wojewody została przekazana Marszałkowi Województwa zawiadującemu muzeami małopolskimi w dniu
8 maja 2009 r.
Uroczyste podpisanie aktów notarialnych odbyło się w „Cafe Helenka” na Placu Dietla przy współudziale V-ce Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Leszka Zegzdy zaangażowanego od samego początku w rozwiązanie tego problemu, Starosty Nowotarskiego Pana Krzysztofa Fabera dzięki któremu udało się rozwiązać wszystkie kwestie formalne oraz Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica Pana Grzegorza Niezgody który zainicjował całą sprawę.

Pienińskie Muzeum powstało w latach 50 – tych XX wieku z inicjatywy szczawnickich górali. Burzliwe dzieje placówki wiązały się z częstymi zmianami lokalizacji. Przez pewien okres mieściło się w „Dworku Gościnnym”, a po jego zniszczeniu w skutek pożaru, cudem ocalone eksponaty znalazły swoje miejsce od 1971 roku w budynku „Pałacu” na Placu Dietla w którym są prezentowane do chwili obecnej. Lokalizacja ta również nie okazała się docelową gdyż budynek stał się prywatną własnością spadkobierców hr. Stadnickiego, którzy wiążą z nim inne własne plany inwestycyjne.

Budynek po Straży Granicznej w Szlachtowej jest idealnym miejscem na działalność kulturalną. Leży na trasie prowadzącej do Jaworek do rezerwatów Biała Woda czy Homole, które corocznie odwiedzają tysiące turystów.
O budynek po pogranicznikach starało się w okresie wcześniejszym najpierw Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczawnicy, z którym samorząd szczawnicki zawarł stosowne porozumienie o odstąpieniu od wniosku oraz Wojewódzki Komendant Policji, który po rozeznaniu stwierdził, że lokalizacja nie jest dla jego potrzeb odpowiednią.

Adaptacja budynku ma rozpocząć się niezwłocznie. W pierwszej kolejności zostaną przeniesione obecne eksponaty muzealne i zagospodarowany teren pod potrzeby Muzeum. Ambitne plany Dyrekcji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu która odpowiada za placówkę przewidują w przyszłości powstanie Skansenu Pienińskiego zawierającego dawne budynki i budowle górali, Łemków i Rusnaków. Oczywiście nie może zabraknąć akcentów związanych z flisakami czy bacami pienińskimi.

GALERIA