XVI Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej


Do pięknej tradycji radosnego obchodzenia Święta Niepodległości w Szczawnicy  należy organizowanie Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Pomysłodawcą festiwalu był przed szesnastu laty nieżyjący już, były dyrektor Szkoły Podstawowej w Szlachtowej - Leszek Majewski. Odtąd szkoła kontynuowała tę ideę, od kilku lat we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury. I tak w dniu 11 listopada 2013 w Kinoteatrze "Pieniny" odbył się już XVI Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Jego celem jest popularyzacja wśród uczniów szkół podstawowych twórczości muzyczno-literackiej o tematyce patriotycznej i religijnej, rozwijanie zdolności muzycznych i wokalnych, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, propagowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie wrażliwości inspirowanej historią.

W tym roku do artystycznej rywalizacji zgłosiła się rekordowa ilość uczniów  - 50 osób ! – z trzech szkół: Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej i Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku. Prezentowali się zarówno w repertuarze religijnym, jak i patriotycznym. Zabrzmiały dobrze znane i zawsze lubiane pieśni: Rota, Barka, Czerwone maki, Biały krzyż, Przybyli ułani, Piechota, Rozkwitały pąki białych róż, ale i wiele bardziej współczesnych kompozycji: Sutanna, Jezus jest O.K., List do Boga, Poszłabym do wojska.

Młodych artystów na scenę zapraszało i zapowiadało dwóch uczniów ze szkoły w Szlachtowej: Mikołaj Tokarczyk i Dominik Zabrzeski. Chłopcy nie tylko, że świetnie poradzili sobie z konferansjerką, ale ponadto wzbogacili ją o ciekawostki dotyczące historii odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dzieje powstania pieśni, które weszły już do klasyki gatunku pieśni patriotycznej i religijnej. Każdy z uczestników otrzymał także na pamiątkę bibułkową różę w barwach narodowych i dyplom uczestnictwa. Nagrodą za ich występ były również owacje licznie przybyłej publiczności, którą ledwo pomieściła widownia sali kinoteatru.

Jury w składzie: Maria Majewska, Aniela Krupczyńska, ks. Franciszek Bondek i Piotr Gąsienica miało niełatwy orzech do zgryzienia po wysłuchaniu wszystkich prezentacji. Młodzież śpiewała zarówno z akompaniamentem własnym – gitarowym, jak i do podkładów muzycznych. Oceniane było: pamięciowe opanowanie prezentowanej pieśni, walory głosowe, interpretacja piosenki i dykcja, poziom trudności wykonywanego utworu, zgodność doboru repertuaru z tematyką konkursu i ogólne wrażenie artystyczne.

Po owocnych obradach, podczas których w sali kinowej występowała grupa śpiewacza działająca przy parafii szczawnickiej, a prowadzona przez wikariusza ks. Grzegorza Gila, jury przyznało następujące miejsca:

W kategorii solistów klasy 1-3:

1. miejsce- Aleksandra Błażusiak

2. miejsce- Daria Waruś

3. miejsce- Marta Wiercioch

 

W kategorii duetów klasy 1-3:

1. miejsce- Piotr Salamon, Wojciech Salamon

2. miejsce- Julia Naglik, Sandra Dyda

3. miejsce- Weronika Rekowska, Patrycja Wierzbicka

 

W kategorii solistów klasy 4-6:

1. miejsce- Agata Maślanka

2. miejsce- Joanna Tkaczyk

3. miejsce- Gabriela Kozielec

 

W kategorii duetów klasy 4-6:

1. miejsce- Iwona Gołdyn, Karolina Surowiec

2. miejsce- Remik Kaczorowski, Karol Fryźlewicz

3. miejsce- Anna Mastalska, Karolina Zachwieja

 

Laureatom jury wręczyło dyplomy oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez MOK.

Przyznane zostały również nagrody specjalne.

Nagrodę Burmistrza Szczawnicy (gitara klasyczna) otrzymała Karolina Mikłusiak.

Nagrodę Dyrektora MOK (udział w nagraniu płyty z kolędami) otrzymała Agata Maślanka.

 

Dla młodzieży występującej na scenie organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek, za co wielkie podziękowania należą się firmie „Jacak”.

Organizatorami imprezy była Szkoła Podstawowa w Szlachtowej i Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

 


 galeria zdjęć

Autor: Alina Lelito