Młodzi inaczej? Zawsze młodzi!

Festynem aktywności lokalnej „Wiecznie zakręceni”, zorganizowanym w namiotach przy Dolnej Stacji Kolei Linowej „Palenicy”, zakończył się w niedzielę 15 grudnia br. projekt 60+ Nowy Wiek Kultury, realizowany w Szczawnicy przez Stowarzyszenie Teatr Nowy z Krakowa, a współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Wzięło w nim udział dwudziestu seniorów ze Szczawnicy i okolic:  Halina Ciesielka, Helena i Władysław Ciesielkowie, Zofia i Bronisław Czajowie, Maria Dulak, Barbara Fiołkowska, Urszula Gondek, Leon Hrydziuszko, Krystyna i Stanisław Jabłońscy, Jolanta Jarocka - Bieniek, Zbigniew Koryga, Zygmunt Ormianin i Jolanta Ormianin – Kabus, Łucja Rak, Barbara Szela, Janina Zachwieja –Buliś, Katarzyna Zachwieja, Elżbieta Zawalska – Czajka.  Zadaniem projektu, który trwał ostatnich kilka miesięcy, była aktywizacja osób ze starszej generacji, integracja środowiska lokalnego i pokazanie potencjału pomysłowości i możliwości twórczych drzemiących  w dojrzałych mieszkańcach naszego miasta.

Festyn rozpoczął się już o godz. 14 muzyką góralską i głosem trombity kapeli Jana Kubika z Krościenka n.D. W imieniu organizatorów,  imprezę otworzył Tomasz Kireńczuk z Teatru Nowego wraz z gościem festynu Urszulą Dudziak, jedną z najwybitniejszych wokalistek jazzowych na świecie oraz przedstawicielem gospodarzy-  sekretarzem Miasta i Gminy Szczawnica Tomaszem Hurkałą.

Wszyscy czekali na występ szczawnickiej grupy i nie zawiedli się. Program pt. „Bajarze znad Grajcarka”, wyreżyserowany przez Halinę Ciesielkę, swym rozmiarem i rozmachem pokazał wszechstronność i bogactwo talentów wokalno – recytatorsko – aktorskich tkwiących w szczawniczanach. Był i folklor, i poezja regionalna, góralskie, biesiadne śpiewanie oraz ludowy humor. Nie zabrakło i informacji o samej Szczawnicy, bo jak tu nie wspomnieć o wyjątkowości naszej małej ojczyzny, bogatej w walory przyrodniczo – turystyczne, znanego od 200 lat uzdrowiska? Wczuwając się w klimat nadchodzących świąt, uczestnicy projektu zeszli ze sceny, by z wszystkimi zebranymi podzielić się opłatkiem i złożyć sobie wzajemnie najlepsze życzenia.

Kolejnym punktem programu było otwarcie wystawy prac plastycznych uzdolnionych artystycznie seniorów. Swe prace wystawiali: Jolanta Kabus - Ormianin – szydełkowe ozdoby na choinkę, Janina Zachwieja Buliś – malarstwo na szkle i poezję, Henryk Zachwieja Baltazar – rzeźby w drewnie, Władysław Ciesielka – rzeźby w kamieniu, Halina Ciesielka – hafty i stylizowane stroje ludowe oraz poezję, Stanisław Jabłoński (nieobecny) – poezję. Każdy z twórców było osobno przedstawiony, każdy opowiedział o swych inspiracjach i warsztacie, każdy został doceniony specjalnym certyfikatem. Wzbogaceniem wystawy, zaaranżowanej w namiocie stylizowanym na góralską szopę, ze słomą na „klepisku” i zwierzętami gospodarskimi, były prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej PSOUU „Perła” w Szczawnicy.

Interesującym wydarzeniem był konkurs kulinarny dań przyniesionych na finał. Rozgrywany był w trzech kategoriach: dania regionalne, przetwory i ciasta,  nalewki i wina. Zostało zgłoszonych około 60 potraw, w tym 18 samych nalewek! Nie zabrakło tradycyjnych góralskich potraw wigilijnych: barszczu z uszkami, piychoty ze śliwkami, kapusty z grochem, ale były też gołąbki, flaki, pierogi i przeróżne dodatki kulinarne i słodkie wypieki.

Smakołyki oceniało jury w składzie:

Urszula Dudziak, Piotr Gąsienica, dyrektor MOK, Piotr Sieklucki z Teatru Nowego w Krakowie (zapowiadany spec-degustator Piotr Bikont nie mógł tego dnia uczestniczyć w szczawnickim festynie). Po trudnej naradzie, gdyż wszystkie dania zasługiwały na wyróżnienie, jury wyłoniło laureatów. Zostali nimi:


- w kategorii Przetwory i ciasta:

III m. - Barbara Fiołkowska za rozpływające się w ustach ptasie mleczko

II m.  - Urszula Gondek za ciasto przekładaniec z różą                                                                                             

Im. - Maria Dulak za niebiański sernik zrobiony z sera odciśniętego z mleka „prawdziwych” krów pasących się w Białej Wodzie

Nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika konkursu otrzymał Łukasz Węglarz za pyszne ciasteczka.

 - W kategorii Potrawy regionalne:

 III m. - Katarzyna Zachwieja za smakowitą wodę grzybową z ziemniakami

II m. - Janina Zachwieja Buliś za tradycyjne moskole

Im. - Agnieszka i Wojciech Niezgoda z rodziny Zachwiejów Bulisiów za barana pieczonego po pienińsku  
Nagroda specjalna - Helena i Władysław Ciesielka – za  słynną kwaśnicę po góralsku z żeberkiem

- W kategorii Nalewki:

III m. - Zygmunt Ormianin z żoną Jolantą – za mocną śliwowicę ceperską

II m. - Grzegorz Dziurzyński – za intrygującą pestkówkę

I m. - Barbara Fiołkowska – za godną zapamiętania aroniówkę

Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe i dyplomy, a widzowie mogli degustować przyniesione potrawy i ciasta.

Atrakcją niedzielnego festynu było Spotkanie z uśmiechniętą i serdeczną Urszulą Dudziak. Przepytywana przez Piotra Siekluckiego z Teatru Nowego, artystka zdradziła swoją tajemnicę na zachowanie zdrowia i urody: trzeba  akceptować i lubić siebie takim, jakim się jest, czuć się zawsze młodą i najpiękniejszą, cieszyć się z tego, co przynosi każdy dzień, jeść zdrowe potrawy, zażywać dużo ruchu, no i wierzyć w miłość. Piosenkarka dwa miesiące temu  - do czego przyznała się bez skrępowania - skończyła 70. lat i wtedy też się  zaręczyła! Na prośbę publiczności zaśpiewała wspólnie z zebranymi słynną  Papayę . Korzystając z okazji, ci którzy pragnęli nabyć oryginalny prezent pod choinkę, mogli tego dnia zdobyć autobiografię Urszuli Dudziak wraz z dedykacją!

Bogaty program festynu uzupełnił jeszcze konkurs wiedzy o regionie, do którego zgłosili się zarówno dorośli jak i młodzież. Trafnie odpowiadając na wszystkie trzy pytania  uzyskali nagrody ufundowane przez teatr oraz Urząd Miasta i Gminy Szczawnica.

Galę podsumowującą projekt zakończyły podziękowania dla uczestników i wszystkich, którzy go wsparli, a szczególnie dla grupy 13 wolontariuszy z Gimnazjum Publicznego, którzy przez dwa dni pomagali przygotować i sprawnie przeprowadzić spotkanie pod kolejką. Sekretarz Tomasz Hurkała zaprosił Urszulę Dudziak ponownie do naszego miasta i zyskał obietnicę, że o Szczawnicy nie zapomni!
Najbardziej wytrwali obejrzeli wieczorny pokaz spektaklu „Griga” Antoniego Czechowa, w reżyserii Piotra Siekluckiego i w wykonaniu aktorów z Teatru Nowego w Krakowie.

Efektem działań grupy z projektu 60+ jest powstanie klubu seniora z siedzibą w Szczawnicy przy ul. Szalaya 84 tj. w budynku remizy OSP. Do klubu można się zapisywać kontaktując się z którąś z osób już zadeklarowanych.

 

 galeria zdjęć

Autor: Alina Lelito