Lato w pełni, trwa więc szczawnicki festiwal Muzyka nad Zdrojami


Drugi koncert odbył się 12 lipca w klimatycznym wnętrzu szczawnickiej Willi Marta, gdzie gościliśmy duet skrzypcowy Duo sonore: Ilonę Nieciąg i Krzysztofa Leksyckiego, którym recytacją towarzyszyła Marta Grabysz. W programie znalazły się duety skrzypcowe Twardowskiego, Milhauda, Kleina, Prokofiewa i Grażyny Bacewicz. Muzyka została świetnie uzupełniona recytacją poezji Bolesława Leśmiana. Było to popołudnie pełne zadumy, któremu towarzyszył duet skrzypcowy w błyskotliwych interpretacjach miniatur skrzypcowych i artystyczna kreacja poetycka - całość tworzyła unikalne połączenie sztuki muzycznej i literackiej.

Tradycyjnie jednym z koncertów festiwalowych jest recital organowy na dziewiętnastowiecznych organach mistrza Falla ze Szczyrzyca, którymi może pochwalić się szczawnicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha. W tegorocznej edycji festiwalu 19 lipca miejsce za kontuarem zajął organista Królewskiej Katedry na Wawelu, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wykładowca Międzywydziałowego Instytutu Muzyki Kościelnej i członek Komisji
Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie, a przede wszystkim znakomity organista, Witold Zalewski. W bardzo harmonijnie skonstruowanym, wielobarwnym programie mieliśmy okazję wysłuchać muzyki od Buxtehudego poprzez Bacha, aż do muzyki francuskich kompozytorów romantycznych.
Zabrzmiały zarówno muzyczne "przeboje", jak słynna Toccata i fuga d-moll J. S. Bacha, czy liryczne Preludium, fuga i wariacje h-moll Césara Francka. Nie zabrakło także muzyki organistów polskich, jak Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej "Święty Boże" sztandarowy utwór Mieczysława Surzyńskiego oraz niezwykła Fuga-Bolero Mariana Sawy. Publiczność licznie zebrana w szczawnickiej świątyni wysłuchała koncertu z wielkiem skupieniem. Barwy i brzmienia, które Witold Zalewski wydobył z tutejszego instrumentu
zachwyciły świeżością i niezwykłą szlachetnością. Występ został nagrodzony burzą oklasków.

A w najbliższą sobotę czeka nas finał festiwalu, który będzie niezwykłą gratką dla melomanów - wystąpi Górecki Chamber Choir - chór stworzony specjalnie do wykonania zbioru Z pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego wydanych już po śmierci kompozytora. Premiera tego zbioru miała miejsce w zeszłym roku w Krakowie, a muzyka zarejestrowana na płycie CD została nagrodzona prestiżową nagrodą Fryderyk.

 

Autor: Rafał MONITA