34. Redyk w Jaworkach


Egzekucja Janosika, pokaz wyrobu oscypka i strzyżenia owiec, wręczenie statuetki „Motyla Pienińskiego” oraz występy zespołów to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na niedzielne popołudnie w Jaworkach.

Tegoroczny Redyk w Jaworkach, główna imprezy Lata Pienińskiego, rozpoczął się od przepędu owiec a na scenie plenerowej w Jaworkach - Homolach ręcznego strzyżenia najpiękniejszej owcy redyku. Obok sceny można było przyglądać się wyrobowi oscypków, degustować potrawy regionalne przygotowane przez Pieniński Oddział Związku Podhalan w Szczawnicy i wziąć udział w loterii fantowej.

Następnie przed zgromadzoną publicznością wystąpili aktorzy z Teatru Amatorskiego, działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy, złożonego z członków Związku Podhalan i Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny” z Krościenka n/D przedstawiając inscenizację „Janosik na haku”.

W tym roku, po raz trzeci, została przyznana nagroda dyrektora MOK w Szczawnicy,statuetka Motyla Pienińskiego Niepylaka Apollo dla osoby szczególnie zasłużonej dla miasta i regionu – otrzymał ją Robert Majerczak kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny”, który chwilę wcześniej tańczył i śpiewał na jaworczańskiej scenie.

Statuetka przyznawana jest od 2012 roku. Do tej pory otrzymały ją Aniela Krupczyńska, kierownik zespołu im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy, oraz Ewa Zachwieja, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy”, dyrygent Góralskiego Chóru „Jaworczanie” w Jaworkach i kierownik filii Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczawnicy.

Po dawce pienińskiego folkloru przyszedł czas na występ gości z Piwnicznej - Orkiestry Mandolinowej "Echo" powstałej w 1932 roku, działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej-Zdroju. Ze sceny popłynęły melodie grane na mandolinach, mandolach oraz gitarach. Organizatorzy zaprosili do występu jeszcze jeden zespół regionalny - „Małe Łącko”. Zespół został założony w 1952 r. Działa przy Szkole Podstawowej im. Stanisława Wilkowicza w Łącku. W ciągu wieloletniej działalności u najmłodszych mieszkańców Łącka rozwija zamiłowanie do bogatego folkloru, pięknej muzyki i tańca regionu łąckiego.

Gwiazdą niedzielnego wieczoru była Gosia Andrzejewicz, po jej występie na scenie bawił kabaret „Koń Polski”. Zabawa trwała do godziny 1 w nocy.

Imprezę prowadził Piotr Gąsienica dyrektor szczawnickiego MOK-u, który był organizatorem zabawy wraz z Urzędem Miasta i Gminy Szczawnica, przy współpracy Starostwa Powiatowego w Nowym Targu i Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy.

źródło:www.pieninyinfo.pl

Galeria