Polak, Węgier, dwa bratanki …


Tegoroczne, trzydniowe obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które na stałe zagościły w kalendarzu imprez pienińskiego kurortu miały wyjątkowy charakter, albowiem zorganizowane zostały zarówno w Szczawnicy jak i w oddalonej o blisko 25 km Niedzicy.

Inauguracja obchodów odbyła się 22 sierpnia br. pod pomnikiem, wywodzącego się z narodu węgierskiego - Józefa Szalaya. Po odegraniu hymnów państwowych Węgier oraz Polski przedstawiciele Konsulatu Generalnego Republiki Węgier, władz samorządowych Miasta i Gminy Szczawnica, Spółki Thermaleo., Przedsiębiorstwa „Uzdrowisko Szczawnica” S.A., a także młodzież uczestnicząca w polsko-węgierskim Rajdzie im. Jánosa Esterházy’ego, złożyli wiązanki kwiatów oddając w ten sposób hołd wybitnemu twórcy szczawnickiego uzdrowiska.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w galerii Pijalni Wód Mineralnych, gdzie otwarta została okolicznościowa wystawa pod tytułem: "W jak Węgry - W jak Wino, Wino i tradycje winiarskie na Węgrzech" przygotowana przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Wystawę połączoną z degustacją trunku i wykładem na temat regionów winiarskich otworzyła Konsul Generalna Republiki Węgier - Adrienne Körmendy.

Zwieńczenie piątkowego programu miało miejsce pod Dolna Stacją Kolei Linowej Palenica gdzie na scenie plenerowej wystąpił Zespół Folklorystyczny z Budapesztu prezentujący tańce węgierskie, Orkiestra Dęta z Łącka oraz Mateusz Ziółko - laureat III edycji "The Voice of Poland".
Niespodzianką dla zgromadzonej publiczności był pokaz mody inspirowany motywami pienińskimi zaprojektowany przez szczawniczankę Martę Polaczyk.

Galeria - Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - dzień 1

Kolejny dzień tegorocznych obchodów Dni Przyjaźni rozpoczął się od złożenia wiązanek kwiatów pod pamiątkową tablicą Jánosa Esterházy’ego znajdującą się przy promenadzie spacerowej w Szczawnicy. Warto wspomnieć, iż János Esterházy pochodził z jednej z najpotężniejszych arystokratycznych rodzin węgierskich. Jego matką była Elżbieta Tarnowska - córka Stanisława Tarnowskiego, wybitnego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Esterházy został odznaczony za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej oraz za niesienie pomocy polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej.

Ponadto w obecności szczawnickich samorządowców oraz gości z Węgier otwarto na deptaku spacerowym Festiwal Wina i Smaków Węgierskich. Następnie uczestnicy sobotnich wydarzeń udali się na Plac Dietla gdzie odbyła się uroczystość pożegnania dotychczasowej siedziby Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya.
Zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Szczawnicy stali się świadkami symbolicznego wyniesienia kapliczki - ostatniego eksponatu muzealnego, który następnie przewieziony został dorożką konną do Szlachtowej gdzie przy udziale Marszałka Województwa Małopolskiego – Marka Sowy, odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Pienińskiego.

Kolejnym punktem obchodów były występy na Polanie Sosny w Niedzicy gdzie na scenie plenerowej zaprezentowały się zespoły: "Folk Power", Zespół Folklorystyczny z Budapesztu pod kierownictwem Marty Szell oraz Zespołu Czardasz z Niedzicy.

Zakończeniem bogatego w wydarzenia dnia stał się nocny spływ przełomem Dunajca ze Sromowiec Niżnych do przystani flisackiej w Pieninach oraz Nocny Slalom Kajakowy.

Galeria - Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - dzień 2

Ostatnim akcentem trzydniowych uroczystości była niedzielna Msza Święta za Polskę i Węgry, która odprawiona została w Kościele Parafialnym w Szlachtowej przez proboszcza ks. Józefa Włodarczyka.
Msza Święta z relikwiami Św. Kingi ze starosądeckiego Klasztoru ss. Klarysek zgromadziła w świątyni lokalne władze samorządowe na czele z Burmistrzem – Grzegorzem Niezgodą oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej – Kazimierzem Zachwieją, a także gości z Węgier i mieszkańców Szlachtowej.

Galeria -  Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - dzień 3

Autor: AS