Benefis Ewy Zachwiei


Krakowianka wśród górali - benefis Ewy Zachwiei

Miejski Ośrodek Kultury co roku jesienią organizuje benefisy znanym szczawnickim osobistościom świata kultury. W tym roku, 24 października, uhonorowano benefisem Ewę Zachwieję, dyrektor szczawnickiej filii Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, kierownika artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy”, dyrygenta i kie-rownika artystycznego Chóru „Jaworczanie”. Pani Ewa, choć rodowita krakowianka, od 45 lat jest mieszkanką Szczawnicy i nie sposób sobie wyobrazić życia kulturalnego miasta bez Jej osoby.
1 listopada 1969r. przyjechała do Szczawnicy, gdzie rozpoczęła pracę w Szkole Mu-zycznej w Nowym Targu - filia w Szczawnicy, ucząc rytmiki i umuzykalnienia. Trzy lata później została kierownikiem filii i tak to trwa do dziś. Pani Ewa uczy gry na fortepianie, przez szereg lat uczyła także teorii i rytmiki. Ewa Zachwieja prowadziła także zajęcia wy-chowania muzycznego w szczawnickich szkołach i krościeńskim Liceum Ogólnokształcącym. Na szerszym forum znana jest z działalności kulturalnej, uświetniając szereg uroczystości miejskich programem artystycznym w wykonaniu prowadzonych przez siebie zespołów wo-kalno – tanecznych, którym akompaniuje na fortepianie. Podczas Jej 45.letniej działalności zespoły te różnie się nazywały, w zależności od wieku ich członków oraz którą szkołę repre-zentowały. Był więc zespół „Oktawa”, a potem „Akord” – działające w Liceum Ogólno-kształcącym, „Wiolinki” i „Uśmiech”– międzyszkolne dziecięce zespoły wokalno – taneczne, dalej „Pienińskie smyki”, „Forte” – zespół wokalno – taneczny w Szkole Podstawowej nr 2, „Konsonans” – zespół wokalny przy Szkole Podstawowej nr 1, „Wesołe nutki” – zespół zło-żony z przedszkolaków działający przy Szkole Muzycznej. I wreszcie najsłynniejszy, działa-jący do dziś Zespół Pieśni i Tańca „Juhasy”, kultywujący folklor górali pieniskich. Dla tych wszystkich zespołów siedzibą była i jest szkoła muzyczna. Warto pamiętać, że w okresie po-nad 40 lat działania zespołów przewinęła się przez nie potężna gromadka młodzieży, uczniów Ewy Zachwiei, absolwentów szkoły muzycznej i licznych rozśpiewanych i roztańczonych ludzi, do tej pory potrafiących zanucić wiele spośród nauczonych piosenek!
Zespoły prowadzone przez panią Ewę występowały nie tylko w Szczawnicy; wielo-krotnie w Krakowie, Nowym Targu, także w Warszawie, Katowicach, Płocku, Tarnowie, Nowym Sączu i innych miastach Polski, a także za granicą. Zespół Pieśni i Tańca „Juhasy” uczestniczył w światowych festiwalach organizowanych przez CIOFFF w Luksemburgu (1989r.) i Francji (1991r.)reprezentując Polskę. Zespoły brały udział w przeglądach, konkur-sach i festiwalach zdobywając bardzo wysoką ocenę, dyplomy, listy pochwalne i nagrody.
Na terenie miasta zespoły brały udział w szeregu uroczystości, występując np. z okazji Dnia Wojska Polskiego, Dnia Seniora, Dnia Nauczyciela, uświetniały koleje rocznice Klubu Sportowego „Pieniny”, czy „Sokolica”, jubileusze PTTK, LO, otwarcie Miejskiego Ośrodka Kultury, Cepeliady, wręczenie sztandaru Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2, święta państwowe i kościelne. Od wielu lat zespół „Juhasy” występuje z koncertem Kolęd i Pastorałek na terenie gminy i poza nią, jeżdżąc na gościnne występy do Krościenku, Krakowa, Tuchowa. Na zaw-sze utrwalił się w pamięci koncert góralskiego zespołu „Juhasy” w warszawskich „Łazien-kach” – w Pałacu na Wodzie i w Wilanowie czy kolędowanie w krakowskich kościołach z programem „W blasku betlejemskiej nocy” czy „Tobie, mały Panie”. Uzbierało się w sumie ponad 1000 koncertów!!! A żaden nie odbył się bez Ewy Zachwiei!
Pani Ewa nie tylko przez lata prowadziła szkołę muzyczną i zespoły, ale także udziela-ła się na niwie samorządowej. Była radną kadencji 1994-98, pracując szczególnie w Komisji Kultury, Oświaty i Spraw Socjalnych.
Za swoją pracę społeczną na rzecz środowiska otrzymała wiele odznaczeń państwo-wych, dyplomów i listów pochwalnych, m.in. Nagrodę III stopnia Ministra Oświaty i Wy-chowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej (1975r.), Srebrną Odznakę za zasługi dla Województwa Nowosądeckiego (1979r.), odznakę Zasłużony Dzia-łacz Kultury (1981r.), Uchwałą Rady Państwa Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi (1987r.), Medal 40.lecia Polski, a także medale honorowe PTTK i Klubu Sportowego „Pieniny” oraz liczne nagrody resortowe. Została Człowiekiem Roku 1997. W 2013 otrzymała Motyla Pienińskie-go, nagrodę dyrektora MOK za zasługi dla kultury pienińskiej. Zespół „Juhasy” został odzna-czony Medalem za zasługi im. Józefa Szalaya.
Teraz przed panią Ewą ważne zadanie – doprowadzenie do użytku budynku pod nową siedzibę szkoły muzycznej, która będzie działała w Jaworkach. Po wycofaniu z obiegu bu-dynku starej szkoły przy ul. Jana Wiktora, czasowo Szkołę Muzyczną przytuliło Gimnazjum Publiczne im. Ks. prof. J. Tischnera. Dopóki nie zostaną ukończone prace adaptacyjne w Ja-workach, w ciepłych i gościnnych salach gimnazjum odbywają się lekcje fortepianu, klarnetu i skrzypiec oraz próby „Juhasów”.
Podczas benefisu, prowadzący uroczystość dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica przypomniał w prezentacji multimedialnej ważne dokonania życia, pracy zawodo-wej oraz działalności na niwie kultury pienińskiej Ewy Zachwiei. Wygłosił też specjalnie na-pisany przez siebie na tę okoliczność wiersz.
W dalszej części dla Pani Ewy, jedynej bohaterki tego wieczoru, wystąpiły jej uczen-nice – Ewa Marta Zachwieja – studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, wydziału Wo-kalno – Aktorskiego, która zaśpiewała piękną piosenkę z repertuaru Eleni „Muzyka twoje imię ma” oraz jej uczennice, a zarazem uczennice pani Ewy, z Ogniska Muzycznego w Szczawnicy ze słynnym Cohenowskim „Halleluja”. Z kolei Aleksandra Hurkała, pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, mogąca się pochwalić znacznymi sukce-sami międzynarodowymi, dla swojej pierwszej nauczycielki fortepianu wykonała motyw „Samuel in time” z muzyki filmowej Johna Barry’ego. Na prośbę prowadzącego, zagrała tak-że sama Benefisantka. Tego dnia nie mogło zabraknąć Ewy Zachwiei za fortepianem! W koń-cu ma scenę weszli Jej ukochani uczniowie z Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy”, by wraz z chó-rem „Jaworczanie” i kapelą „Jaworcanie” odśpiewać swojej Pani 100 lat.
Spontanicznie dołączyli się przybyli na benefis goście i pospieszyli ze składaniem gra-tulacji, życzeń i wręczaniem kwiatów oraz okolicznościowych upominków. Jako pierwszy swe gratulacje i najlepsze życzenia przekazał burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, da-lej dyrektor MOK, dyrektorzy szczawnickich szkół, dyrektor nowotarskiej Szkoły Muzycznej, przedstawiciele Rady Rodziców ze Szkoły Muzycznej w Szczawnicy, prezes Oddziału Pie-nińskiego Związku Podhalan, prezes ZEW Niedzica, księża proboszczowie, przyjaciele z Pol-skiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Perła”, liczni przyjaciele, uczniowie i rodzina, która przyjechała z Krakowa.
Wspaniałym darem stał się ogromny tort, ufundowany przez Chór „Jaworczanie”, osobiście pokrojony przez benefisantkę Ewę Zachwieję i podany podczas spotkania towarzy-skiego, przygotowanego w restauracji „Halka”.
 

Galeria zdjęć

 

Autor: Alina Lelito