Słoneczny Dzień Dziecka


1 czerwca najmłodsi świętują Dzień Dziecka. Szczawnica nie zapomniała o tym ważnym święcie. Miasto i Gmina Szczawnica wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zaprosiły szkoły z terenu miasta do wspólnej zabawy.

Przed południem na plac przy PKL „Palenica” przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Szlachtowej, Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, Gimnazjum Publicznego i Pienińskiej Szkoły Zawodowej wraz z nauczycielami. Impreza rozpoczęła się od zmagań sportowych, które prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego. Młodzież sprawdzała się w różnych konkurencjach, takich jak: hula – hop, skoki na skakance, podbijanie piłki siatkowej, rzuty kółkiem do celu, skoki wzwyż, biegi, przeciąganie liny. Laureaci poszczególnych konkurencji otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi biegacze ponadto złote, srebrne i brązowe medale. Zostały one wrę-czone przez prowadzącego zawody nauczyciela w. f. z GP Jacka Piotrowskiego i nauczyciele w.f. z SP 1 Łukasza Kramarczyka oraz dyrektora MOK Piotra Gąsienicę i dyr. SP 1 Pawła Sypka. Uczniowie licznie zgłaszali się do współzawodnictwa, a niektórzy rekordziści mogli się poszczycić kilkoma dyplomami, zdobytymi w różnych dziedzinach!

Drugą część spotkania, zatytułowaną „Mam talent” poprowadził dyrektor MOK Piotr Gąsienica. Na scenie swoje rozliczne talenty – wokalne, taneczne, instrumentalne, aktorskie, fryzjerskie i kulinarne prezentowali przedstawiciele poszczególnych szkół. Jako pierwsi występowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Szlachto-wej. Szkoła słynie z talentów wokalnych. Udowodnili to: Patrycja Szczepaniak, Sara Kaczorowska, Amelia Kaczorowska, Natalia Bielska, Aleksandra Błażusiak, Remigiusz Kaczorowski, Mateusz Fryźlewicz, Joanna Surowiec śpiewający solo, bądź w duetach. Pięknie zaprezentował się kwartet instrumentalny w składzie: Remigiusz Kaczorowski, Weronika Dulak, Weronika Hurkała, Marta Michałczak, grający standard „O, Zuzanno” na fletach i dzwonkach oraz śpiewający duet - Paulina Gumulak i Aleksandra Bielska - akompaniujący sobie na gitarach. Na finał wystąpił ponad dwudziestoosobowy zespół „Szlach Cheer”, w efektownym pokazie gimna-styczno – akrobatycznym.

Do jakiego stopnia sprawności akrobatycznej można dojść ćwicząc systematycznie zaprezentowała grupa Adama Walosika „W4S”. Sześciu chłopaków wraz z jedną „dziewczęcą muzą” przedstawiło bardzo widowiskowy pokaz salt, przewrotów, obrotów, skoków i gwiazd, gorąco oklaskiwanych przez publiczność.

Gdy na scenie instalowały się uczennice Pienińskiej Szkoły Zawodowej – Karolina Krupa, Dominika Petry-kowska i Edyta Wyrostek, przygotowujące pokaz umiejętności fryzjerskich, swoimi zdolnościami muzycznymi podzielili się ze widzami uczestnicy warsztatów gry na instrumentach ludowych, prowadzonych przy Miejskim Ośrodku Kultury. Młodzież zagrała wiązankę melodii góralskich, przeplatanych regionalnymi przyśpiewkami.

Kolejną silną reprezentacją, występującą na scenie, byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1. Przedstawiciele „Jedynki” pokazali swoje talenty recytatorskie – Alicja Pabis, wokalne – Julia Urban, Gabriela Kozioł, Anna Różana, muzyczne Marcin Hrydziuszko, grający na trąbce i Kamil Hebda, grający na klarnecie, a taneczne solistka - Joanna Magda i duet - Paulina Faberska, Aleksandra Owsianka. Entuzjazm wzbudził występ trio wo-kalnego w składzie: Anna Nieć, Dawid Rychtarczyk, Gabriela Kozioł śpiewający przy akompaniamencie gitarowym dyrektora szkoły Pawła Sypka. Ponownie, na finał, dyrektor służył swą gitarową pomocą Bartłomiejowi Trzeszczoniowi , śpiewającemu kultowy przebój Leonarda Cohena „Hallelujah”.

Występy młodzieży z SP1 przeplatane były pokazami fryzjerstwa, konkursami na wałkowanie ciasta i lepienie pierogów, oraz nadmuchaniem dętki, przygotowanymi przez uczennice i uczniów Pienińskiej Szkoły Zawodowej, a prowadzonymi przez dyrektor PSZ Renatę Kubik. Ponadto, jak fachowo przygotować kolorowe drinki z soków owocowych uczyła pracownik szkoły Agnieszka Ciesielka wraz z uczennicami.
Gimnazjum Publiczne postawiło na talenty wokalne swych uczennic. Udowodniły to Karolina Zachwieja i Agata Maślanka, śpiewające solo oraz duet Iwona Gołdyn i Maria Mastalska. Dziewczęta dały się poznać jako zdolne i obyte ze sceną profesjonalistki!

Imprezę pod kolejką zakończył kabaretowy występ - skecz „W chińskiej restauracji” - w wykonaniu Wojciecha Mikołajczyka i Mirosława Kapałki, uczniów Pienińskiej Szkoły Zawodowej.

Dla wszystkich uczestników zabawy smaczną pieczoną kiełbaskę w restauracji „Pod kolejką” zapewniło Miasto i Gmina Szczawnica a słodką watę cukrową Miejski Ośrodek Kultury. Plenerowe świętowanie Dnia Dziecka, gdy pogoda dopisała tak jak w tym roku, to prawdziwa przyjemność i dla młodszych i dla starszych.

Po południu, o godz. 17, w sali kinoteatru „Pieniny” MOK odbyło się dla wszystkich chętnych darmowe przedstawienie p.t. "Czerwony Kapturek”. Zostało one przygotowane przez dzieci z krościeńskiej ochronki, prowadzonej przez Zgromadzenie Zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej. Oprócz maluchów wystąpiła w nim starsza młodzież, biorąca udział w pracach świetlicy działającej przy ochronce oraz związana z chórem parafialnym i grupami młodzieżowymi, a także dorośli aktorzy, kreujący postacie wilka i gajowego. Spektakl został przygotowany w konwencji bajki muzycznej, stąd znalazło się w nim wiele partii śpiewanych i tańczonych, w czym uroczo zaprezentowały się najmłodsze przedszkolaki. Publiczności, która licznie przybyła, by podziwiać najmłodszych artystów, bardzo podobały się barwne stroje i sugestywna dekoracja oraz żywiołowość i zaangażowanie wszystkich występujących. Nagrodzili aktorów brawami i swoją radością.

Formą wdzięczności za wysiłek sceniczny był także wolny datek złożony na budowę nowej ochronki w Krościenku.

Galeria
 

Autor: Alina Lelito