Ruszyły Barokowe Eksploracje 2015


Na początku lipca w Dworku Gościnnym w Szczawnicy odbył się koncert inauguracyjny V edycji Barokowych Eksploracji. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Włoskie źródła”. Składa się z kilku etapów i potrwa aż do 19 sierpnia.

W koncercie inauguracyjnym wystąpili Szczawnicki Chór Kameralny wraz z muzykami z czterech stolic Europy tj. solistami Zoltanem Megyesi’m z Budapesztu, Janem Jakubem Monowidem na co dzień występującym w Warszawie, orkiestrą Musica Aeterna z Bratysławy oraz muzykami z Pragi, którzy zagrali na zabytkowych instrumentach dętych – cornettach zwanych inaczej cynkami oraz barokowych puzonach.

Dyrektor artystyczny festiwalu Agnieszka Żarska przywitała wszystkich przybyłych słowem wstępnym wyjaśniającym tematykę tegorocznych Barokowych Eksploracji: - W koncercie zaprezentujemy państwu zarówno utwory świeckie jak i te o tematyce religijnej. Niegdyś rozbrzmiewały one na dworach i w kościołach Wenecji i Rzymu. Muzyka baroku była ściśle związana ze słowem, dlatego w trakcie występu krótko omówię każde z dzieł – zapowiedziała.

W koncercie muzycy zaprezentowali dzieła Monteverdiego, Gabrieliego, Cacciniego, d’Indili oraz tworzących w stylu włoskim polskich kompozytorów Mielczewskiego i Zieleńskiego. Występ został przez publiczność nagrodzony owacjami na stojąco a muzycy bisowali. Żarska zaprosiła zebranych na kolejne, odbywające się w ramach BE koncerty. Ten sam program został jeszcze zaprezentowany następnego dnia w kościele św. Antoniego w Czerwonym Klasztorze. W kolejnych dniach lipca Szczawnicki Chór Kameralny, soliści i orkiestra udali się w tournee do Czech, gdzie w kościele św. Wita w Pelhrimovie koncertowali w ramach odbywającego się tam festiwalu Musica Figurata.

Jak co roku w cyklu Barokowe Eksploracje zorganizowano także interaktywne zajęcia dla dzieci. Warsztaty pt. „Spacer z Berninim – wędrówki po barokowym Rzymie” poprowadziła Ewa Jałochowska, autorka książki Historia sztuki dla dzieci i rodziców: rozmowy z Kajtkiem. Zajęcia odbywały się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy i pawilonie informacyjno-wystawowym Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy.

Barokowe Eksploracje w stylu włoskim potrwają do 19 sierpnia i będą się odbywać nie tylko w Szczawnicy. 2 sierpnia na zamku w Starej Lubowli na Słowacji w wykonaniu Petra Wagnera zabrzmi m.in. nowoodkryta sonata na violę da gamba późnobarokowego, weneckiego kompozytora Baldassare Galuppiego. Zaś 19 sierpnia w Dworku Gościnnym w Szczawnicy zostanie zaprezentowany spektakl operowy Armida.

Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorem - Fundacja Andrzeja Mańkowskiego - Szczawnica, Partnerem strategicznym: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, mecenasem: Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica. Festiwal uzyskał wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej, Ministerstwa Kultury Republiki Słowackiej, ZEW Niedzica S.A., Muzeum w Czerwonym Klasztorze, Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, Instytutu Słowackiego w Warszawie, Instytutu Polskiego w Bratysławie, oraz Czeskiego Centrum w Warszawie.
 

Autor: Agnieszka Stopka