XIII Góralski Festyn Rodzinny


Takiego Festynu Rodzinnego jeszcze w Szczawnicy nie było, a to z racji wyjątkowej parady, która go zainaugurowała w niedzielne wczesne popołudnie! Spod Dworku Gościnnego w Parku Górnym ruszył barwny korowód prowadzony przez prezes Oddziału Pienińskiego Związku Podhalan Elżbietę Wiercioch, dyrektora MOK Piotra Gąsienicę, burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorza Niezgodę oraz Józefa Szalaya, jego małżonkę i hajduków, w których wcielili się aktorzy Teatru Amatorskiego. Za nimi szli członkowie Chóru FILI wraz z orkiestrą i Grupą Rekonstrukcyjną Huzarów z Siedmiogrodu - blisko 190 osób! Goście, narodowości węgierskiej, w Roku Szalayowskim, złożyli hołd swojemu rodakowi - założycielowi Uzdrowiska Szczawnica. Pod pomnikiem Józefa Szalaya odśpiewali hymn Siedmiogrodu, złożyli wieniec oraz uczcili pamięć wielkiego Węgra salwą honorową. Następnie parada przeszła ulicami Szczawnicy na promenadę, pod tablicę pamiątkową Janosa Esterhazego, któremu także oddano hołd, a stamtąd na plac przy dolnej stacji PKL Palenica.

Na scenie pod kolejką serdecznie powitała gości na XIII Góralskim Festynie Rodzinnym prezes Oddziału Pienińskiego Związku Podhalan Elżbieta Wiercioch. Burmistrz Grzegorz Niezgoda życzył wszystkim wspaniałej zabawy, a uroczystego aktu otwarcia Festynu dokonał szablą hrabia Szalay (w roli którego wystąpiła radny Jacek Śliwiński!)

A potem się zaczęło... Były występy zespołów góralskich: "Spod Turbacza" z Poręby Wielkiej z folklorem górali gorczańskich; "Mali Szlachtowianie" ze Szlachtowej Zespołu Pieśni i Tańca "Pieniny" z Krościenka n.D z folklorem górali pienińskich oraz Muzyka Karpacka "Młodzież Podhalańska" z folklorem podhalańskim, karpackim i cygańskim...

Występy muzyczne przeplatały się z konkursami dla dzieci i pokazami ich talentów: muzycznych - gry na instrumentach ludowych na kółku MOK, prowadzonym przez Wiesława Majerczaka i tanecznych, w tańcach standardowych.

Rywalizacja konkursowa najmłodszych dotyczyła umiejętności rzutu ziemniakiem do kosza, wiedzy o Szczawnicy i okolicy, zdolności ugryzienia pływającego jabłka bez pomocy rąk. Na zwycięzców czekały ciekawe nagrody, a dla wszystkich - nagrody pocieszenia!
Dzieci pomagały także przybyłemu magikowi - Mario - w jego czarodziejskich pokazach.

Wspaniały popis możliwości ratowania życia człowieka, ofiary wypadku drogowego, dali strażacy ze szczawnickiej jednostki OSP.

Organizatorzy nie zapomnieli o konkursach dla dorosłych: Mistrzostwach Świata w Jedzeniu Kulasy, podczas których doszło do dogrywki i sensacyjnego remisu na pierwszym miejscu; jazdy taczkami w parach na czas czy rżnięciu klocka piłą: moja - twoja, gdzie niespodzianie wygrali przedstawiciele gości z Węgier - dwóch silnych huzarów!

Podczas Festynu Rodzinnego można było nasycić oczy pokazem mody inspirowanej folklorem góralskim, autorstwa Marty Polaczyk i Laury Obrzut, a także... zaspokoić głód przepysznymi potrawami góralskimi, ciastami, pieczonym baranem i kiełbaską z grilla. Można było także wygrać atrakcyjne nagrody w loterii fantowej, m.in. żelazko, odkurzacz czy blender.

Największą atrakcją wieczoru stał się jednak występ węgierskich gości - orkiestry i chóru Filharmonii Dziecięcej "Fili" Siedmiogrodu. Zespół powstał 30 lat temu w celu kultywowania tradycji muzycznych. Działa w węgierskojęzycznym, siedmiogrodzkim mieście Szentegyhaza (po rumuńsku Vlahita). Założycielem zespołu i jednocześnie jego dyrygentem jest Sandor Haaz, natomiast członkami orkiestry i chóru najzdolniejsi muzycznie uczniowie szkół podstawowych. Zespół tworzy 40.osobowa orkiestra i 100.osobowy chór złożony z dzieci i młodzieży w wieku 10 - 20 lat. Repertuar "Filharmonii dziecięcej" składa się z krótkich utworów muzyki klasycznej, ludowych melodii węgierskich i innych krajów oraz z piosenek historycznych i religijnych.Występ "Fili" podczas XIII Góralskiego Festynu Rodzinnego w Szczawnicy był częścią zagranicznego tournee zespołu po Polsce, obok koncertów w Starym Sączu, Tarnowie i Krakowie. Mimo deszczu, który zaczął rzęsiście lać podczas Festynu, zespół przerwał swój występ tylko na chwilę, by się odpowiednio ustawić pod dachem. Brawo dla zdolnych i dzielnych górali z Siedmiogrodu! XIII Góralski Festyn Rodzinny zorganizował Oddział Pieniński Związku Podhalan przy wsparciu finansowym Miasta i Gminy Szczawnica oraz udziałowi licznych sponsorów i technicznej pomocy MOK.

tekst i foto: Alina Lelito

źródło: facebook (Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy)

 

Autor: Alina Lelito