Opłatek środowisk twórczych

Tegoroczne opłatkowe spotkanie środowisk twórczych miasta i gminy Szczawnica odbywało się pod hasłem „niespodzianka”. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica, który był organizatorem imprezy, zadbał, by goście mieli wiele wrażeń.
Zaproszeni, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miasta i gminy Szczawnica: burmistrz Grzegorz Niezgoda, jego zastępca Tomasz Moskalik, sekretarz Tomasz Hurkała, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Zachwieja, radni z Komisji Edukacji i Spraw Społecznych oraz reprezentanci stowarzyszeń i instytucji o charakterze twórczym, spotkali się przy Karczmie „U Polowacy”, skąd autokar przewiózł ich do kościoła w Szlachtowej. Tam odbyła się uroczysta Msza św. opłatkowa, odprawiona przez proboszcza parafii Matki Boskiej Pośredniczki Łask, ks. Józefa Włodarczyka. Nabożeństwo zostało poprzedzone przyjęciem prośby o pełnienie funkcji kapelana środowisk twórczych regionu pienińskiego, skierowanej do księdza proboszcza ze strony ludzi kultury. Traktuję tę rolę, jak wyróżnienie i zaszczyt – powiedział ks. Włodarczyk. Będę się starał Państwa nie zawieść i w miarę możliwości służyć swoją obecnością. Deklaracja została przyjęta aplauzem zebranych.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Karczmie „U Polowacy”. Uczestnicy spotkania przy dźwiękach kolęd i pastorałek w wykonaniu kapeli „Białopotocanie”, przełamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Po sutym, pysznym posiłku przygotowanym przez gospodarzy karczmy, Państwa Klimków, nadszedł czas na podziękowania i gratulacje. Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda wyraził wdzięczność za całoroczną pracę w roku ubiegłym wszystkim artystom, twórcom, ludziom kultury. Doceniam ogromną rolę Państwa na rzecz promocji miasta i bardzo sobie współpracę z tutejszymi środowiskami twórczymi chwalę. Szczególnie burmistrz Niezgoda wyróżnił działalność dziennikarską Jolanty Jarockiej – Bieniek, od dwudziestu lat piszącą do naszej gazety artykuły o treści historyczno – etnograficznej, wręczając jej nowe narzędzie pracy – poręcznego note booka. Dziękuję za niezawodność, terminowość, fachowość i profesjonalizm, a przede wszystkim za obecność na łamach "Z doliny Grajcarka" nieprzerwanie od pierwszego numeru do dnia dzisiejszego. – powiedział burmistrz. Następnie podziękowania za ubiegłoroczną bardzo dobrą współpracę z MOK i gratulacje dla dokonań twórczych złożył dyrektor Piotr Gąsienica, na ręce: dyrygent Agnieszki Żarskiej dla Szczawnickiego Chóru Kameralnego, Anieli Krupczyńskiej dla Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego, Anny Malinowskiej dla Oddziału Pienińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Mariusza Tokarczyka dla chóru „Jaworczanie”, Ewy Zachwiei dla Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy” i dla chóru „Jaworczanie”, którego jest dyrygentem,; Tomasza Słowika dla Oddziału Pienińskiego Związku Podhalan za zgodną współpracę i dbałość o kultywowanie tradycji góralskich; dla ks. proboszcza Józefa Włodarczyka za współpracę i opiekę duchową i podziękowanie podobnej treści dla ks. proboszcza parafii szczawnickiej Franciszka Bondka, które pod nieobecność ks. proboszcza zostanie przekazane w późniejszym terminie.
Ostatnią niespodzianką wieczoru była szopka bożonarodzeniowo – noworoczna w wykonaniu Stanisława Kozika z Brzyny i jego rodziny. Artysta zaprezentował przenośną, tradycyjną szopkę, „jakie to dawniej po wsiach bywały”, w której występują lalki – „giergieloki”, a lalkarz podkłada głos, gra i śpiewa kolędy. Można było wysłuchać tekstów „przekazywanych z ojca na syna”, wygłaszanych przez postaci występujące w szopce: anioła, kominiarza, cygana i cygankę, Żyda, śmierć, diabła, Heroda itd., a wszystko okraszone ludowym humorem. Taką szopkę można było oglądać w Szczawnicy jeszcze na początku lat 70. XX wieku, a potem została wyparta przez... telewizję. Możliwość obejrzenia tego typu widowiska było powrotem do czasu minionego i okazją do wspaniałej zabawy, co przyznali uczestnicy opłatkowego spotkania środowisk twórczych.

Galeria zdjęć
 

Autor: Alina Lelito