Z sukcesem na XVIII Festiwalu Papieskim w Białym Dunajcu


Soliści, Zespół Pieśni i Tańca „Juhasy” oraz Góralski Chór „Jaworczanie” z Jaworek, prowadzeni przez panią Ewę Zachwieję, kierownika Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, odnieśli duży sukces na XVIII Festiwalu Papieskim zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zofii Solarzowej i oddział Związku Podhalan, który odbył się 22 października w sali widowiskowej Zespołu Szkół w Białym Dunajcu.

Patronat nad udziałem szczawnickich i jaworczańskich artystów na festiwalu objął Piotr Gąsienica, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. W gronie ponad 400 wykonawców zajęli czołowe lokaty w swoich kategoriach. Od jurorów, którym przewodniczyła Aniela Bafia, kronikarka z Poronina, otrzymali pochwały i uznanie za wysoki poziom artystyczny prezentowanych utworów.
– Cieszy nas nie tylko coraz większa ilość uczestników, ale też i coraz wyższy poziom festiwalu – nie ukrywam, że jest w tym duża zasługa artystów ze Szczawnicy i z Jaworek - mówiła organizatorka festiwalu, Józefa Kolbrecka.
Ocenie poddane były prace plastyczne, recytacja, występy poetów, solistów, grupy śpiewacze i teatralne. Jury pod przewodnictwem pani Anieli Bafii, kronikarki z Poronina – po wysłuchaniu wszystkich uczestników festiwalu postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia.

W grupie śpiewaczej dla uczniów szkół gimnazjalnych 1. miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca „Juhasy” ze Szczawnicy, który powstał w 1987 roku przy sanatorium „Dzwonkówka”, a obecnie patronuje mu Miejski Ośrodek Kultury. Zespół należy do C.I.O.F.F. przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, ma na swoim koncie wiele odniesionych sukcesów artystycznych w kraju i zagranicą.
W tej samej grupie śpiewaczej, ale w kategorii osób dorosłych, 1. miejsce zajął Góralski Chór „Jaworczanie” z Jaworek. Powstał dwa lata temu z inicjatywy Mariusza Tokarczyka i osób, które wcześniej należały do chóru kościelnego. Muzycznie przygotowuje go i opracowuje utwory, Ewa Zachwieja. Dwa lata temu chór również zajął na festiwalu 1. miejsce.

W grupie śpiewu solowego w kategorii uczniów szkół podstawowych, 3. miejsce zajęła Zuzanna Skowrońska, uczennica Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych i Społecznego Ogniska Muzycznego w Szczawnicy. Bardzo lubi śpiewać, występowała już na koncertach w Szczawnicy i w Sromowcach.
W tej samej grupie śpiewu solowego dla osób dorosłych, dwa pierwsze miejsca zajęły – Izabela Bryja i Ewa Marta Zachwieja. Tych akurat solistek, kto się interesuje wydarzeniami muzycznymi w Szczawnicy, nie trzeba specjalnie przedstawiać.
Ewa Marta Zachwieja, studentka UJ i i Wydziału Wokalistyki PSM I i II st. w Krakowie, przygodę z Zespołem „Juhasy” rozpoczęła mając 3 lata. Do dziś jest z nim związana, pomimo że wybrała własną drogę artystyczną. Śpiewa i gra w żeńskim zespole rockowym. Koncertuje w klubach muzycznych Krakowa. Na festiwalu zaśpiewała pieśni: „Bądź jak ptak“ tekst religijny, opr. muz. Ewa Zachwieja i „ Śpieszmy sie kochać ludzi“ sł. ks. Jan Twardowski, opr. muz. Ewa Zachwieja.
Młodsza od niej, Iza Bryja, uczennica 1. klasy LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu, także jest członkiem Zespołu „Juhasy”. W nim uczyła się śpiewu i tańców góralskich. Wraz z kolegami gra w zespole rockowym, ale - jak mówi – bardziej odpowiadają jej piosenki poetyckie. Na festiwalu zaśpiewała pieśni: „Bądź wśród nas“ muz. i sł. Seweryn Krajewski opr. muz. Ewa Zachwieja i „Panna Pszeniczna“ sł. Marek Dutkiewicz, muz. Katarzyna Gartner, opr . muz. Ewa Zachwieja.
Zespołowi i chórowi grała kapela Mariusza Tokarczyka w składzie: Mariusz Tokarczyk, Robert Gondek, Sylwia Hryc i Filip Hamerski. Solistom akompaniowali: Ewa Zachiweja (klawisze), Sylwia Hryc (skrzypce) i Filip Hamerski (skrzypce).

Galeria zdjęć
 

Autor: Stanisław Zachwieja