Promocja przewodnika „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej”


9 grudnia br. w sali kinoteatru „Pieniny” odbyła się promocja najnowszego wydania przewodnika Bar-bary Aliny Węglarz „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej”. Autorkę przywitał dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica, który następnie w prezentacji multimedialnej przybliżył jej biografię i dokonania.

Barbara Węglarz jest z wykształcenia etnografem, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, z zami-łowania historykiem Szczawnicy, z którą związana jest rodzinnie od 1978 r. Od 2004r. jest dyrektorem Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy, będąc z nim związana od początków swojej drogi zawodowej, od 1982r. Kilka lat pracowała także w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w oddziale nowosądeckim, sprawując opiekę meryto-ryczną nad twórcami ludowymi, następnie kilkanaście lat kierowała Domem Pracy Twórczej „Marta”. Miała także swój udział w pracach Zarządu Miasta Szczawnicy i w Komisji Kultury oraz była przewodniczącą Stowa-rzyszenia na Rzecz Rozwoju Szczawnicy organizując kilka interesujących inicjatyw kulturalnych. Barbara Wę-glarz jest autorką scenariuszy kilkunastu wystaw muzealnych, poruszających tematy z historii uzdrowiska i etnografii regionu, m.in. „Stadniccy w Szczawnicy”, „Zakład Wodoleczniczy doktora Józefa Kołączkowskie-go”, „Ziołolecznictwo w regionie pienińskim – wiedza, wiara, magia”, „Boże Narodzenie w sztuce ludowej” , „Jak do Szczawnic podróżowano ”, „Historia flisactwa na Dunajcu” i wiele innych. Zapisała się w dziejach miasta również jako współautorka publikacji „Żydzi w szczawnickim kurorcie” oraz „ Szlak godeł szalayow-skich”. W roku 2002 zostały wydane pod jej redakcją materiały z konferencji polsko-węgierskiej mającej miej-sce w Szczawnicy w 2000 r. Książka została zatytułowana „ Pogranicze polsko-węgierskie od Orawy do Pienin w XIX w. i na pocz. XX”.

W 1994r. ukazało się pierwsze wydanie przewodnika „Spacerkiem po starej Szczawnicy”, następne w 1999r. zostało rozszerzone m.in. o zagadnienia z historii i kultury ludowej Rusi Szlachtowskiej. Obecne wydanie przewodnika historycznego zostało znacznie wzbogacone, m.in. o eseje o rodach związanych z uzdrowiskiem: Szalayów, Stadnickich, Kołączkowskich i rodach góralskich. Znalazły się tam tematy kreślące rozwój uzdrowi-ska także wtedy, gdy jego właścicielką była Akademia Umiejętności i wiele innych. Wiele wiadomości zostało uaktualnionych.

Podczas spotkania, w którym wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, Bar-bara Węglarz opowiedziała o dziejach budynku, w którym odbywała się promocja oraz budynkach szkolnych, obecnym i byłym. Budynek kinoteatru „Pieniny”, w którym znajduje się także siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Miejskiej, to dawny „Grand Restaurant”, należący do zamożnej rodziny żydowskiej Stoge-rów. Byli oni także właścicielami „Perły”, w której niegdyś znajdowała się Szkoła Podstawowa nr 1oraz wybu-rzonego budynku „Grand Hotelu”, na miejscu którego stoi obecnie dom towarowy „Halka”. Obecny budynek SP1 to natomiast dawny „Pensjonat”, zwany także „Krumholz Hotel”, siedziba rodziny Leopolda Krumholza, właściciela „Arkadii”. Jego spadkobiercy, rodzina Jeklów, posiadała również willę „Temida”.

Gratulacje bohaterce spotkania, z powodu wydania tak interesującej publikacji o Szczawnicy złożył burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, mówiąc m.in.: Wiem, że ta książka już służy przewodnikom i młodzie-ży z terenu Szczawnicy. Burmistrz Niezgoda podziękował także Barbarze Węglarz za dotychczasową współpracę z samorządem, za wszelkie rady i pomoc w kwestiach wyjaśniania zawiłości historycznych. Wiele osób skorzy-stało z okazji i nabyło przewodnik „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej” wraz z autografem autorki.

Wzbogaceniem promocji był quiz wiedzy o historii Szczawnicy, w którym wzięło udział sześć trzyosobowych drużyn, reprezentujących uczniów klas V i VI ze Szkoły Podstawowej nr 1. Młodzież szkolna, po wcze-śniejszej lekturze książki B. Węglarz, sama przygotowała pytania. Z bazy tej były one następnie wybierane me-todą losową. Choć zawodników nieco „zjadła” trema, udzielali zazwyczaj dobrych odpowiedzi. Wypowiedzi uczniów oceniało jednoosobowe jury – Barbara Węglarz. I miejsce zajęła bezapelacyjnie kl. Vc reprezentowana przez Aleksandrę Jamę, Piotra Zachwieję i Łukasza Nosala. Po zaciętej dogrywce II miejsce zostało przyznane przedstawicielstwu kl. V b w składzie: Witold Gabryś, Jakub Zachwieja, Jakub Ciesielka, a III – VI b: Paulinie Ciesielce, Wiktorowi Czai i Piotrowi Chybowskiemu. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody książkowe i rzeczowe, wręczane przez Autorkę przewodnika i Tomasza Hurkałę, sekretarza miasta.

Galeria zdjęć
 

Autor: Alina Lelito