Niezwykły wieczór ze sztuką - benefis Krystyny i Franciszka Kolkowiczów

            W środę 10 grudnia w sali widowiskowej Kina Pieniny w Szczawnicy, przy dźwiękach kapeli „Białopotocanie”, odbył się benefis Krystyny i Franciszka Kolkowiczów.
Uroczystość zgromadziła wielu znakomitych gości m.in. lokalne władze samorządowe reprezentowane przez Burmistrza – Grzegorza Niezgodę, Sekretarza Miasta i Gminy – Tomasza Hurkałę i Skarbnika Miasta i Gminy – Marię Malinowską, a także przedstawicieli placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i różnych instytucji działających na terenie Szczawnicy i sąsiednich gmin.
Wśród gości nie zabrakło również rodziny Państwa Kolkowiczów, licznie przybyłych przyjaciół benefisantów, a także miłośników ich talentu.
            Niezwykłą uroczystość rozpoczął Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu – Piotr Gąsienica, który przywitał przybyłych bohaterów wieczoru oraz zgromadzonych gości, a także odczytał specjalnie napisane na tą okazję wiersze swojego autorstwa.
Następnie przyszedł czas na wspomnienia, zapoznanie się z życiem codziennym Państwa Kolkowiczów oraz ich twórczością.
            Państwo Kolkowiczowie to niezwykli artyści – członkowie Klubu Twórczego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Szczawnicy, dla których życiową pasją stało się malarstwo.
Pani Krystyna absolwentka Studium Nauczycielskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie przez wiele lat była nauczycielką plastyki w krościeńskiej Szkole Podstawowej oraz w Zespole Szkół Zawodowych w Krościenku n/D.
Jest mistrzynią czarno-białych rysunków wykonywanych piórkiem i tuszem, które niejednokrotnie łączone są z kolorowymi pastelami i tworzą cykl grafik zatytułowany „Ogrody Pienińskie”. W swoim warsztacie artystycznym wykorzystuje również pastel i olej do tworzenia fascynujących obrazów przedstawiających bukiety kwiatów.
Pani Krystyna od 35 lat eksponuje swoje prace zarówno na indywidualnych jak i na zbiorowych wystawach ciesząc oczy gości i inspirując ich do głębszej refleksji.
Pan Franciszek urodził się w słowackiej rodzinie w Jabłonce Orawskiej. Ukończył Szkołę Podstawową w której językiem nauczania był słowacki oraz Słowackie Liceum Ogólnokształcące. Pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej oraz jako nauczyciel wychowania technicznego i plastyki w Liceum im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n/D.
Głównym tematem jego prac jest przyroda, a także pejzaże orawskie, szczawnickie, panoramy Pienin oraz Tatr, architektura sakralna i ludowa.
Pan Franciszek na swoich obrazach zatrzymuje wiele ulotnego piękna, które na zawsze pozostaje w oczach i sercach wszystkich tych, którzy spotkali się z jego twórczością.
Jak się okazuje oprócz talentu plastycznego pan Franciszek posiada jeszcze talent poetycki.
W swym dorobku literackim ma ponad dwieście wierszy pisanych po słowacku i przez siebie tłumaczonych na język polski. Niektóre z nich zostały opublikowane przez Towarzystwo Słowaków w Polsce w tomikach „Oravské návraty” („Orawskie powroty”) oraz „Echa”, a także odczytane przez samego autora podczas benefisu.
            W dalszej części wieczoru Burmistrz – Grzegorz Niezgoda odczytał list gratulacyjny, w którym wyraził swój podziw i szacunek dla dokonań twórczych bohaterów wieczoru, dla ich talentu i różnorodnych malarskich tematów, które pozwalają zatrzymać wiele ulotnego piękna. Przemówieniom, wspomnieniom i toastom nie było końca.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości Andrzej Dziedzina Wiwer – regionalista i góralski poeta ludowy odczytał specjalnie przygotowany dla bohaterów wieczoru wiersz.
            Benefis był niezwykłym spotkaniem ze sztuką. Stworzył on nie tylko możliwość obcowania z dorobkiem artystycznym benefisantów, ale również był okazją do poznania samych artystów i uzyskania odpowiedzi na pytania jak to się wszystko zaczęło … gdzie i jak się poznali … oraz jak pokochali sztukę.
Autor: A. Szczepaniak