Z muzyką chóralną przez wieki


Piąty, jubileuszowy Letni Festiwal „Muzyka nad Zdrojami” rozpoczął się 24 czerwca od mocnego akcentu. W kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach, w święto patronalne parafii, wystąpił ponad trzydziestoosobowy chór chłopięcy Altenburger Sängerknaben z Austrii, prowadzony od 2005r. przez organistę, kompozytora i dyrygenta Markusa Pfandlera. Gości festiwalowych powitał i artystów przedstawił dyrektor wykonawczy festiwalu Rafał Monita.

W programie koncertu znalazły się utwory autorstwa Tomasa Luisa de Victorii, poprzez Franza Schuberta, Johannesa Josepha Schweitzera, Maurice’a Duruflego, aż do współczesnych twórców Johna Denvera, Laszlo Halmosa, Donovana i Leonarda Cohena. Szereg pieśni zostało także skomponowanych bądź zaaranżowanych przez dyrygenta M. Pfandlera.
Chór chłopięcy Altenburger Sängerknaben został założony w 1961 przez mnichów benedyktyńskiego opactwa w Altenburgu jako nawiązanie do czternastowiecznej tradycji, kiedy to w opactwie istniał chór chłopięcy. Pierwszym dyrygentem był wiedeńczyk Leopold Friedl, który prowadził zespół przez wiele lat. Pod jego dyrekcją zespół wypracował poziom, który pozwolił zarówno na udział w liturgii, jak i na działalność koncertową. Obecnie chór wiele koncertuje zarówno w Europie, jak i bardziej odległych miejscach, jak Izrael, Japonia, czy Brazylia. Bierze też udział w licznych nagraniach telewizyjnych i radiowych, a także nagrywa płyty CD. Centralnym punktem działalności chóru, mimo upływu lat, jest wciąż muzyczna oprawa liturgii w Opactwie, ale również zaawansowana i systematyczna praca nad głosem. Zespół wciąż też poszerza repertuar.

W byłej cerkwi w Jaworkach w pełni zabrzmiał muzyczny kunszt młodych artystów; zarówno pieśni kościelne, jak i utwory z kręgu amerykańskiej muzyki rozrywkowej, w tym klasyk muzyki country Johna Denvera Country roads. Kolejne utwory były gorąco oklaskiwane przez publiczność, a świetne wykonanie Hallelujah Leonarda Cohena – zaowocowało żądaniem (spełnionym!) bisu. Dodatkowo, jako ukłon w stronę polskich słuchaczy, chór wykonał po polsku kresową balladę Hej, Sokoły zwaną także Ukrainą.
Za dostarczenie tylu wspaniałych wzruszeń kierownictwu i zdolnym chórzystom podziękował serdecznie gospodarz świątyni ksiądz proboszcz Józef Włodarczyk.

Organizatorami Festiwalu „Muzyka nad Zdrojami” są Oficyna Artystyczna Astraia oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy i Stowarzyszenie Artystów Pienińskich. Jego dyrektorem artystycznym, jak co roku jest Katarzyna Wiwer. Patronatem honorowym imprezę objęli bp tarnowski Andrzej Jeż, starosta nowotarski Krzysztof Faber oraz burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

Kolejny koncert w ramach festiwalu „Muzyka nad Zdrojami” odbędzie się w Święto Szczawnicy, w sobotę 21 lipca. Na scenie pod Palenicą wystąpi Krakowski Kwartet Puzonowy. Zabrzmi między innymi „Muzyka ogni sztucznych” Haendla, „Tritsch-Tratsch Polka” J. Straussa syna, muzyka do „Różowej pantery”, standardy jazzowe oraz utwory The Beatles.
 

Autor: Alina Lelito