Biegająca Szczawnica

Od kilku lat Szczawnica staje się mekką biegaczy. Panują tu idealne warunki do uprawiania tego typu sportu. Różnorodność tras, zarówno tych udeptanych i asfaltowych, jak i dróg bitych, traktów leśnych i górskich ścieżek, podczas treningu na świeżym powietrzu dają biegaczom duże możliwości. W Szczawnicy nie brak tras ani dla początkujących uprawiających codzienny lekki jogging, krótkodystansowców, ani dla zaawansowanych biegaczy, sprinterów, maratończyków, wyczynowców.

Bieganie w Szczawnicy i w Pieninach można połączyć z podziwianiem niesamowitych widoków i zwiedzaniem Przełomu Dunajca, Małych Pienin czy Beskidu Sądeckiego. Na terenie Szczawnicy i w okolicach organizowanych jest kilka imprez, skierowanych dla różnych grup biegaczy.
Bieg o nazwie „Perły Małopolski”, którego trasa wiedzie przez Pieniński Park Narodowy i zahacza o Szczawnicę, jest imprezą, podczas której propaguje się bieganie rodzinne. Jego kolejna edycja rozpocznie się w dniu 13 kwietnia 2014r. w Ojcowskim Parku Narodowym a zakończy 12 października w Kościelisku na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Etap szczawnicki będzie się odbywał w dniu 1 czerwca tj. w Dzień Dziecka. W sumie bieg „Perły Małopolski” obejmuje pięć etapów. Każdy z nich organizowany na obszarze innego parku narodowego. Biegi odbywają się na trasach 21 km, 10 km, 3 km oraz na krótkich dystansach dla dzieci. Ponadto oferta imprezy skierowana jest do osób uprawiających nordic walking. Różnorodność dystansów, na których przeprowadzane są zawody, sprawia, iż w rywalizacji sportowej może uczestniczyć każdy. Wielu biegaczy konkuruje ze sobą w ramach całego 5-etapowego cyklu zbierając punkty za pokonanie poszczególnych odcinków i tras. „Perłom Małopolski” towarzyszy cykl imprez rekreacyjnych, kampanie promocyjne itp. Organizatorem „Pereł” jest Biuro Promocji Regionów z Krakowa. W akcję co roku włączają się gminy, parki narodowe i osoby prywatne zainteresowane uprawianiem sportu i jego popularyzacją. Organizatorem i koordynatorem imprezy jest Robert Drogoszcz.
„Maraton Górski w Szczawnicy” jest imprezą sportową, którą mogą się zainteresować przede wszystkim wytrawni i wymagający biegacze. W roku 2013 odbywała się pierwsza jego edycja. Zorganizowano dwa biegi – jeden krótszy o nazwie Hardy Rolling na dystansie 6 km, w którym udział wzięli rekonwalescenci po chorobie nowotworowej i drugi trudny – na trasie o długości ponad 40km. tzw. bieg „Wielka Prehyba”. W roku 2014 bieg odbędzie się także na dystansie 90km. Wiadomo już, że jest sporo chętnych, by sprostać tak wielkiemu wyzywaniu. Organizatorzy zapowiadają, że - „Trasa prowadzi szlakami Beskidu Sądeckiego przez Halę na Przechybie, Rytro, Eliaszówkę w kierunku Małych Pienin, przecina granicę polsko-słowacką, zatacza pętlę przez Vyšné Ružbachy do Czerwonego Klasztoru, i na koniec biegnie wzdłuż Dunajca do Szczawnicy” (opis dostępny też na stronie www.maratonszczawnica.pl) Bieg zyskał nazwę Niepokorny Mnich. Głównymi organizatorami „Maratonu Szczawnica” są: Bartosz Ciesielka, Jakub Wolski i Eliza Czyżewska. Tegoroczny bieg odbędzie się już 26 kwietnia.
Mówiąc o biegach organizowanych na terenie Szczawnicy nie sposób nie wspomnieć o Szczawnickim Masowym Biegu Niepodległości, który co roku odbywa się w dniu 11 listopada. Biorą w nim udział uczniowie szkół i placówek oświatowych ze Szczawnicy i okolicznych gmin tj. Krościenka nad Dunajcem, Tylmanowej, Czorsztyna, Maniów … a także dorośli zgłoszeni w małych grupach. W imprezie chodzi przede wszystkim o godne uczczenie Święta Narodowego, jakim jest rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, popularyzację sportu i dobrą zabawę. Imprezę co roku wspólnie z Miastem organizuje jedna ze szkół z gminy Szczawnica. W 2013r. w Szczawnicy odbył się IV Masowy Bieg Niepodległości. Wzięło w nim udział ponad 250 zawodników.
Jeszcze w 2012r. ciekawostką dla biegaczy – amatorów był odbywający się w Jaworkach „Bieg Baców”. Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy organizował bieg w ramach obchodów Lata Pienińskiego tj. w związku z „Redykiem” – imprezą plenerową, która na stałe już zapisała się w kalendarzu imprez szczawnickich. „Bieg Baców” to bieg przełajowy, stosunkowo trudny ale połączony ze zdrową rywalizacją i dobrą zabawą. Nazwę zyskał w związku ze świętem pasterskim, jakim jest redyk. W roku 2013 warunki atmosferyczne nie pozwoliły na zorganizowanie biegu (zbyt gorąco).
Warto jeszcze raz podkreślić, że Szczawnica jest przyjazna biegaczom dzięki bezpieczeństwu i różnorodności tras i ze względów krajobrazowych. W najbliższych latach osoby zaangażowane w organizację zawodów planują wraz z władzami samorządowymi i w porozumieniu z Fundacją Sądecką wykonanie dwóch tras rowerowo-biegowych. Ma powstać tzw. centrum biegacza czyli zaplecze serwisowe, punkt informacyjny i koordynacyjny biegów. Funkcjonowałoby cały rok, nie tylko w czasie imprez sportowych.
- Da się zauważyć, że bieganie w Polsce robi się coraz bardziej popularne. Powstają nawet specjalne audycje radiowe i programy telewizyjne poświęcone tej dziedzinie sportu. Mamy to szczęście, że w Szczawnicy nie brak tras dogodnych do uprawiania szeroko pojętego biegania i nordic walking, dlatego też ofertę turystyczną miasta wzbogaciliśmy o imprezy sportowe i rekreacyjne. Widzę, że zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok a na biegi organizowane w 2014 chęć udziału zgłosiło już ponad tysiąc biegaczy, co stanowi dużą ilość dodatkowych gości Szczawnicy, szczególnie widoczną jeszcze przed letnim sezonem turystycznym – stwierdza burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.
 

Poniżej prezentujemy wypowiedź jednego z organizatorów biegu „Perły Małopolski” – Roberta Drogoszcza:

- „Opracowując koncepcję zawodów biegowych "Perły Małopolski" zadaliśmy
sobie pytanie - dla kogo chcemy zorganizować te zawody. Dla zawodowców,
którzy przebiegają setki kilometrów tygodniowo? Dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem? A może dla amatorów biegających 1-2 razy w tygodniu?
Po długich dyskusjach przyjęliśmy formułę zawodów dla wszystkich, którzy
chcą mniej lub bardziej aktywnie spędzać swój wolny czas w otoczeniu wyjątkowych krajobrazowo miejsc w Małopolsce. Na nasze zawody zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, czy aktualną formę fizyczną. Imprezę rozpoczynają zawody biegowe dla dzieci na dystansach od 100 do 800 metrów. Biegi te mają charakter zabawy, ale przez młodych zawodników są traktowane z całą powagą. Niejednemu rodzicowi serce mocniej bije,
gdy ogląda rywalizację swojej pociechy. Generalnie w tych zawodach im młodsi zawodnicy tym większe emocje, a warto nadmienić, że najmłodsi uczestnicy mają mniej niż 3 lata. Każdy uczestnik po zawodach otrzymuje medal i coś słodkiego, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Zawody dla dzieci zawodników startujących w głównych biegach są bezpłatne. Po zawodach dla dzieci przychodzi czas na rywalizację nieco starszych biegaczy. W "Perłach Małopolski" zawsze przygotowujemy trzy trasy: krótką (ok. 3 km), średnią (ok. 10 km) i długą (ok. 21 km). Oprócz biegaczy na trasach krótkiej i średniej rywalizują zawodnicy Nordic Walking. Krajobraz tras to jeden z elementów wyróżniających Perły Małopolski. Staramy się, aby zawodnicy podczas biegu czy marszu mogli poczuć radość z biegania w scenerii małopolskich parków narodowych. Trasy są zróżnicowane zarówno pod względem długości jak i skali trudności. Półmaratony w Szczawnicy czy w Zawoi uchodzą nawet wśród doświadczonych biegaczy za bardzo trudne. Warto jeszcze wspomnieć o naszym "puzzlowym" medalu, na który składają się wszystkie krążki z poszczególnych zawodów w jednym roku. Całe pięć medali tworzy razem ciekawą całość. Zawodnicy którzy w ciągu dwóch kolejnych lat ukończą zawody we wszystkich Parkach Narodowych, w których rozgrywane są "Perły Małopolski" nagradzani są Certyfikatem Pereł Małopolski. W zależności od dystansu, wyróżnienia przyznawane są w wersji złotej, srebrnej i brązowej.”
– Robert Drogoszcz.

 

Autor: Agnieszka Stopka