Sportowe zmagania w Szczawnicy

W minioną sobotę, 26 kwietnia br. Szczawnica stała się pienińską stolicą biegaczy. W II edycji górskiego maratonu wystartowało blisko 600 osób, które mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych podjęli sportowe zmagania odpowiednio na dystansie 6 km, 42 km, a także po raz pierwszy na trasie liczącej blisko 94 km obejmującej swym zasięgiem obszar pogranicza polsko-słowackiego.

Największą popularnością wśród zawodników cieszyła się 42 km trasa – Wielka Prehyba - prowadząca szlakami Beskidu Sądeckiego przez Radziejową i granią Małych Pienin do samej Szczawnicy, którą ukończyła blisko 300 osobowa grupa biegaczy. Wśród mężczyzn najlepszy czas uzyskał Bartosz Gorczyca ze Skołyszyn natomiast wśród kobiet zwyciężyła Wiktoria Piejak z Sant'Antonio Mavignola.
Najlepszy mieszkaniec Szczawnicy startujący w tej kategorii – Piotr Mędoń przedstawiciel KS Kandahar - zakończył sportową rywalizację na bardzo wysokim V miejscu osiągając czas 4 godz. 3 min. 45 sek.

Na dystansie 6 km Hardego Rollingu prowadzącego stokiem narciarskim pod górę na Szafranówkę i w dół wąwozem w kierunku promenady spacerowej nad Grajcarkiem, wystartowało ponad 100 zawodników i zawodniczek. Dużą niespodziankę sprawił mieszkaniec Szczawnicy – zaledwie 12 letni Michał Kalata, który pokonał trasę biegu osiągając czas 38 min 49 sek. i tym samym uplasował się na wysokim XX miejscu w ostatecznym rankingu. Najlepszy na trasie okazał się Robert Faron z Zalesia, który uzyskał czas 26 min 06 sek. z kolei najlepszą kobietą została przedstawicielka UKS-u Olimp Danuta Woszczek z Kozienic.

Nie mało emocji dostarczyła zawodnikom nowa, około 94 km trasa - Niepokorny Mnich - biegnąca szlakami Beskidu Sądeckiego przez Halę na Przehybie, Rytro, Eliaszówkę w kierunku Małych Pienin, następnie przecinając granicę polsko-słowacką, zataczała pętlę przez Vyšné Ružbachy i poprowadziła do Czerwonego Klasztoru, aby ostatecznie wzdłuż rzeki Dunajec doprowadzić do Szczawnicy. Spośród 100 startujących zawodników najszybciej dystans pokonał Lucjan Chorąży ze Skawinki (10 godz. 29 min. 22 sek.) natomiast najszybszą kobietą w tej kategorii okazała się Ewa Majer z Dobczyc, która trasę maratonu pokonała w czasie 11 godz. 47 min. 49 sek.
Wśród mieszkańców Szczawnicy najlepszy wynik w tej kategorii osiągnął Kamil Zaród, który dystans 94 km pokonał w czasie 13 godz. 38 min. 36 sek. i zajął 27 miejsce.

Należy przypomnieć, iż „Maraton Szczawnica” jest imprezą sportową, którą mogą się zainteresować wytrawni i wymagający biegacze, a jego głównymi organizatorami są: Eliza Czyżewska, Bartosz Ciesielka i Jakub Wolski.

Ceremonia wręczenia nagród dla laureatów Hardego Rollingu odbyła się bezpośrednio po zakończeniu zawodów, z kolei ceremonia zakończenia dla uczestników „długich dystansów” odbyła się wieczorową porą przy Karczmie "U Polowacy". Nagrody laureatom wręczali gospodarz Szczawnicy - Burmistrz Grzegorz Niezgoda oraz organizatorzy: Eliza Czyżewska i Jakub Wolski. Wśród wszystkich uczestników rozlosowane zostały ponadto liczne nagrody-upominki.