Szczawnicki Dzień Młodzieży


Za bardzo udany pomysł należy uznać decyzję Młodzieżowej Rady Miasta o organizacji Szczawnickiego Dnia Młodzieży. Obradująca jeden dzień MRM, powołana w czerwcu z okazji obchodów 50.lecia uzyskania praw miejskich przez Szczawnicę, podjęła uchwałę, by dzień 21 września uczynić świętem szczawnickiej młodzieży. Dzień ten miał podwójny charakter: sportowo –zabawowy.

Od godz. 10 do 15 na boisku „Orlik”, przy ścieżce pieszo rowerowej, trwały zawody sportowe. Odbywały się zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i zbiorowych. We współzawodnictwie udział wzięli uczniowie Gimnazjum Publicznego, Pienińskiej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Szczawnicy oraz Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n.D. Pod czujnym okiem nauczycieli z gimnazjum, którzy oceniali startujących, rozegrane zostały konkurencje indywidualne: rzut do kosza, przeskoki przez skakankę, przeskoki przez linę, strzały piłką nożną na celność, biegi krótkie na czas, przeciągnie liny, odbicia piłką siatkową – dla dziewcząt i żonglowanie piłką – dla chłopców. W dalszej części o miano najlepszych siatkarek walczyły drużyny dziewcząt oraz najlepszych futbolistów chłopcy ze wszystkich trzech szkół.

W Turnieju Piłki Siatkowej zwyciężyła drużyna dziewcząt z L.O., 2. miejsce zdobyła grupa z gimnazjum w Szczawnicy, a 3. miejsce zajął zespół z PZSZ. Natomiast w Turnieju Piłki Nożnej, zwycięzcami okazali się chłopcy z PZSZ, 2. miejsce zajęła drużyna z L.O., a 3. miejsce zespół z gimnazjum. Najlepsi sportowcy we wszystkich konkurencjach zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami, a w konkurencjach zespołowych pucharami. Wybrano także najlepszą zawodniczkę i zawodnika turnieju. Zwyciężczynią zawodów została Agata Dancewicz z L.O., a najlepszym zawodnikiem turnieju - Dariusz Szczepaniak, również z L.O. (absolwenci gimnazjum Publicznego).

Po południu młodzież przemieściła się na plac przy dolnej stacji PKL „Palenica”, gdzie na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury odbywały się, gry, konkursy oraz pokazy artystyczne, wymyślone i przygotowane przez samą młodzież. Także i jury, które oceniało poszczególne konkurencje było złożone z uczniów szczawnickich szkół. Całość poprowadził dyrektor MOK Piotr Gąsienica.

Wspólną zabawę rozpoczęli uczniowie PZSZ, którzy zaprosili chętnych do zmierzenia się w dziedzinie pompowania dętek z samochodowych kół oraz wkręcania śrub na czas. Następnie sceną zawładnęły adeptki sztuki fryzjerskiej, by na wybranych modelkach zaprezentować cztery awangardowe fryzury. Do zabawy włączył się dyrektor Gimnazjum Publicznego Sebastian Walosczyk, który opowiadającemu o rodzajach fryzur i sposobach ich układania Pawłowi Wierciochowi, zadawał szczegółowe pytania dotyczące stosowanych narzędzi, technik i tajników zawodu. Po emocjach fryzjerskich przyszedł czas na prezentację teatralną w wykonaniu młodzieży z LO. Pokazali wierszem najbardziej charakterystyczne typy uczniów, np. lenia, samochwałę, marzyciela. Do kolejnych konkurencji młodzież zgłaszała się tłumnie, a były to m.in. malowanie czy odgadywanie smaków z zawiązanymi oczami, ubijanie piany i jedzenie pączków na czas. Swoje zdolności aktorskie w scence „Atlas uczniów” pokazali uczniowie Gimnazjum Publicznego, a umiejętności wokalno – taneczne młodzież występująca na co dzień z Zespołem Pieśni i Tańca „Juhasy”, prowadzonym przez Ewę Zachwieję. Najwięcej emocji wzbudził konkurs „Mam talent”, gdzie swoje uzdolnienia w dziedzinie śpiewu, tańca, akrobatyki i aktorstwa zaprezentowało kilkunastu uczniów, zarówno w prezentacjach indywidualnych, jak i zespołowych. Oprócz cennych nagród rzeczowych, ufundowanych przez organizatora - Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, laureaci zostali hojnie obdarowani brawami i entuzjastycznymi okrzykami. Organizator zadbał też o potrzeby ciała i na wszystkich biorących udział w zmaganiach sportowo – artystycznych czekała pieczona kiełbaska i gorąca herbata w restauracji „Pod kolejką”.

Na zakończenie tego barwnego, pełnego wrażeń dnia, już poza konkursem wystąpiły dwa zespoły – nasz szczawnicki kwartet„Eternal” w mini koncercie gitarowo – wokalnym oraz zespół „Resis” z gminy Korzenna, grający utwory własne i covery z kręgu muzyki rockowej.

Ani chłód, ani długotrwałość imprezy, która zakończyła się w późnych godzinach wieczornych, nie ostudziły młodzieżowego zapału i radości. Okazało się, że mamy wielu bardzo zdolnych, młodych ludzi, twórczych i pełnych inicjatywy, którzy wspaniale i kulturalnie potrafią ze sobą współzawodniczyć w sporcie i doskonale się bawić. Wniosek nasuwa się sam: trzeba to powtórzyć!

Galeria

Autor: Alina Lelito