Inauguracja Roku Szalayowskiego


Jako wyraz szacunku i wdzięczności dla wielkiej postaci Józefa Stefana Szalaya, wywodzącej się z węgierskiej rodziny ziemiańskiej - osoby, która w szczególny sposób zasłużyła się dla pienińskiego kurortu, szczawniccy radni podjęli uchwałę ustanawiającą rok 2016 - Rokiem Szalayowskim.

Uroczystą sesją Rady Miejskiej władze samorządowe zainaugurowały 07 stycznia br. obchody Roku Szalayowskiego.
W uroczystościach inauguracyjnych uczestniczyli Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy wraz z Konsulem Węgier Sandorem Nedeczky, radni Rady Miejskiej, Dyrektor Muzeum Pienińskiego - Barbara Węglarz, kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy szczawnickiego magistratu, a także mieszkańcy miasta.

„Ogłoszenie roku 2016 Rokiem Szalayowskim spowodowane jest znaczącą dla społeczności lokalnej rocznicą upamiętniającą 140. rocznicę śmierci Józefa Stefana Szalaya – twórcy pienińskiego kurortu, inicjatora i organizatora pierwszych spływów Przełomem Dunajca” mówił w swoim wystąpieniu Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. „Chcąc wyrazić nasz hołd i pamięć dla twórcy uzdrowiska pragniemy w bieżącym roku zorganizować szereg wydarzeń i uroczystości, które przybliżą nam postać Józefa Szalaya i dzieła, które pozostawił, i z którego jako kolejne już pokolenie możemy dzisiaj korzystać (…)”.

Bezpośrednio po wystąpieniu włodarza miasta, Dyrektor Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya w Szlachtowej – Barbara Węglarz przedstawiła na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej losy węgierskiej rodziny Szalayów i ich działalności, ze szczególnym podkreśleniem dokonań Józefa Stefana Szalaya, któremu szczawnickie uzdrowisko zawdzięcza swój rozwój.

Prezentacja multimedialna

Następnie Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Piotr Gąsienica szczegółowo omówił kalendarz wydarzeń Roku Szalayowskiego bogaty w imprezy okolicznościowe i plenerowe, wystawy, a także koncerty.
Na najbliższą uroczystość obchodów trzeba będzie poczekać do 23 lutego, kiedy to z okazji 214. rocznicy urodzin Józefa Stefana Szalaya zorganizowany zostanie tzw. Kulig Szalayowski połączony ze wspólnym biesiadowaniem przy ognisku oraz spotkaniem z węgierską muzyką. Następnie w dniu imienin Józefa, czyli 19 marca, w ramach Dni Patrona w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej odbędzie się spotkanie poświęcone prywatnemu życiu Szalaya, połączone z uroczystym koncertem. Tuż po Świętach Wielkanocnych delegacja ze Szczawnicy uda się na Węgry, do miejscowości Bony, z której wywodzi się ród Szalayów. Tam planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez miasto. Pod koniec kwietnia zaplanowano inaugurację sezonu flisackiego i turystycznego w Pieninach połączoną z uroczystym spływem Przełomem Dunajca, zorganizowanym na wzór spływów, którym w XIX wieku przewodził Józefa Szalay. Ponadto organizatorzy planują koncert i targi turystyczne na górnej płycie parkingu w Pieninach.
W 140. rocznicę śmierci Józefa Szalaya, 11 maja br., na cmentarzu szalayowskim, odprawiona zostanie uroczysta msza św. polowa. Po niej w Galerii Pijalni Wód Mineralnych przy Placu Dietla otwarta zostanie wystawa poświęcona Józefowi Szalayowi. Na czerwiec zaplanowano zabawę dla dzieci i młodzieży. Gra uliczna ma odświeżyć pamięć o tablicach szalayowskich zlokalizowanych do dnia dzisiejszego na szczawnickich domach.
W połowie lipca zaplanowano Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, natomiast w sierpniu przewidziano promocję wydawnictw związanych z osobą Józefa Szalaya. 
We wrześniu organizatorzy pragną zachęcić i włączyć w obchody szerszą grupę mieszkańców, zwłaszcza z ulicy Szalaya, albowiem zorganizowane zostaną „Imieniny ulicy Szalaya”. Świętu towarzyszyć będzie przemarsz ulicą i wspomnienie Józefa Szalaya przy dawnym dworku szalayowskim zlokalizowanym przy potoku Grajcarek. W październiku zaplanowano koncert z okazji zakończenia sezonu flisackiego, natomiast w listopadzie prowadzone będą prace na przygotowaniem materiału filmowego poświęconego wydarzeniom Roku Szalayowskiego, który zaprezentowany zostanie podczas grudniowej sesji kończącej uroczyste obchody.

Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy w krótkim podziękowaniu podkreśliła, że Józef Szalay należał do tego pokolenia Węgrów, dla którego wyznawane wartości i ideały były w absolutnej harmonii z życiem. "Józef Szalay był bogatym człowiekiem, nie tylko w sensie posiadanego majątku, ale był bogaty w sensie tym, że miał aż dwie ojczyzny. On był i został Węgrem, ale też został i był Polakiem do końca życia".

Na zakończenie uroczystej sesji Burmistrz Szczawnicy wręczył akty nadające tytuły Honorowego Członka Komitetu Obchodów „Roku Szalayowskiego”, które przekazane zostały dla Konsul Generalnej Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy, Senatorowi Rzeczypospolitej Polskiej – Janowi Hamerskiemu, Posłance na Sejm – Annie Paluch, Prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec – Janowi Sienkiewiczowi oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej – Kazimierzowi Zachwiei.

Galeria

 

Autor: AS